Anasayfa İletişim
 
BİLGİLER
Endokrinoloji ve Metabolizma
Genel Tanıtım
1999 yılında Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Prof. Dr. Hatice Sebila DÖKMETAŞ tarafından kurulmuş olup halen 1 öğretim üyesi, 2 yandal asistanı, 2 diyabet hemşiresi ile hizmetlerine devam etmektedir.

Endokrinoloji kısaca “hormon bilimi” olarak tanımlanmaktadır. Bölümün klinik ve poliklinik hizmetleri verdiği hastalıklar arasında Diabetes mellitus, Obezite, Tiroid hastalıkları (guatr, hiper ve hipotiroidi, tiroiditler ve tiroid nodülleri, kanserleri), Paratiroid hastalıkları, Osteoporoz, Osteomalazi ve diğer metabolik kemik hastalıkları, Hipertansiyon, Hiperlipidemi, Hipoglisemi sebepleri, Hipofiz hastalıkları, Hipofiz adenomları, Hiperprolaktinemi, Gecikmiş ergenlik, Boy kısalığı, Aşırı Boy Uzaması, Böbreküstü bezi hastalıkları, Polikistik over sendromu, Adet düzensizlikleri, Kıllanma artışı, Metabolizma hastalıkları, İnfertilite, Gut hastalığı, Terleme bozuklukları, Multipl endokrin neoplaziler gibi çok değişik hastalıklar grubu sayılabilir.

Poliklinik ve servislerde diyabetli bireyler, hekim, hemşire ve diyetisyenden oluşan bir ekip tarafından değerlendirilmekte, eğitimleri verilmekte ve uygun tedavileri planlanmaktadır. Diyabet bilincini arttırmak ve halkımızın diyabete en doğru yaklaşımlarını sağlamak amacıyla, peryodik olarak 15 günde bir Endokrinoloji polikliniğinde diyabet eğitimi uzman eğitimciler tarafından verilmektedir.

Tiroid hastalıklarında çeşitli tanı ve tedavi yöntemlerinin yanı sıra, gerek görülen vakalarda her gün ultrasonografi eşliğinde iğne aspirasyon biyopsisi polikliniğimizde uygulanmaktadır.

Bölümümüzde tanısal amaçlı dinamik testler uzman doktor gözetiminde yapılmaktadır.
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem