Anasayfa İletişim
 
BİLGİLER
Tüp Bebek Ünitesi
Genel Tanıtım

 Tüp Bebek Tedavi Merkezi
Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi olarak, çocuk sahibi olmak isteyenler için en son bilimsel gelişmeler ve en son teknolojik yöntemler kullanılmaktadır. 2015 yılında hizmete girmiş olan merkezimizde bütün gayretimizle şu ana kadar yüzlerce hastaya tedavi hizmeti verilmiştir.

ÜYTM, Randevu sistemi ile çalışmaktadır. Randevuları sekreterlik vermektedir. (muayene ve spermiyogram) .

Kabul edilen her hastaya ÜYTM İnfertilite değerlendirme formu doldurularak dosya numarası verilmektedir.

Dosyası hazırlanan her hasta, siklusun 2-3. gününde İnfertilite polikliniklerinde muayenesi yapılmaktadır.

Tedavi planı belirlenen hastaların; eğitimleri infertilite hemşireleri tarafından verilmektedir.

POLİKLİNİKTE YAPILAN İŞLEMLER:

Hasta muayenesi (jinekolik ve Ultrasanografi)

Pap smear: Smear testi rahim ağzını (serviks) değerlendirmek ve hem enfeksiyonlar hem de kanser- kanser öncüsü durumlar açısından kontrol etmek için kadınlara yapılan özel bir rahim ağzı tarama testidir.

Servikal kültür: Rahim ağzından steril bir çubuğa sürüntü alınmasıdır.

Ovulasyon indüksiyonu: Yumurtalıkların ilaçlarla uyarılarak yumurta oluşumunun kontrollü olarak arttırılması için yapılan işlemlerdir.

IUI (Aşılama) :Kadında bir veya iki yumurtalık kanalı açık ise uygulanabilir. Yumurtlama bozukluğu veya erkeğin sperminin zayıf olduğu durumlarda uygulanır. Kadının yumurtlamasını  artırıcı ilaçlar verilir ve  tam yumurtlama gününde erkeğin spermi alınıp güzel bir işlemden geçirilip yoğunlaştırılır ve ince bir katater yardımıyla, sperm, rahmin içine ve yumurtalık kanalının ağzına doğru yaklaştırılarak bırakılır.  Bu şekilde hem yumurta, hem sperm güçlendirilmiş olur ve spermle yumurtanın buluşacağı mesafe de kısaltıldığı için, döllenme ve gebelik şansı artar.

Ivf hasta takibi:

Gebelik takibi (tedavi sonrası gebelikler):

AMELİYATHANE HİZMETLERİ

Hasta yatışı yapıldıktan sonra kabulü yapılır.

Preop hazırlığı yapılır.

OPU (Yumurta Toplama)

ET (Embriyo Transferi)

TESE – TESA (Testiküler Sperm Exisyonu / Aspirasyonu)

Postop takibi yapılır.

Hastalara işlem sonrası eğitimi verilerek,

Aynı gün taburculuğu yapılır.

AMELİYAHANE DE YAPILAN İŞLEMLER:

OPU: Yumurtaların toplanması (OPU) Yumurta toplama işlemlerinin hemen hemen tamamı vajinal yoldan yapılan ultrasonografi yardımıyla (transvajinal ultrasonografi) gerçekleştirilir. Transvajinal uygulamada yumurtalıklar, vajene yerleştirilen bir ultrasonografi probu ile görüntülenir. Vajen duvarından geçerek yumurtalığa doğru ilerletilen bir iğne aracılığı ile buradaki folliküllerin içindeki sıvı aspire edilir. Bu sıvı ile birlikte gelen yumurta mikroskop altında bulunarak toplanır. Bu işlem genelde 10 dakikadan daha kısa sürer.

EMBRİYO TRANSFERİ:  en son aşama gelişen embriyoların rahim içine yerleştirilmesi yani "embriyo transferi" işlemidir. 

TESE-TESA: Bazı erkeklerde, doğuştan, testisten üretilen sperm dışarı çıkamamaktadır. Bu durum, yapılan hormonal ve ultrason muayeneleri ile tespit edilir ve tüp bebek esnasında hastanın yumurtaları toplandıktan sonra, genel veya lokal anestezi altında, testislerden iğneyle ( TESA) veya testis ameliyatla açılarak ( TESE ) içinden testis dokusu alınır. Bu şekilde elde edilen spermlerle döllenme gerçekleştirilir. TESE yapıldığı zaman, mevcut testis dokusunun bir kısmının, dondurularak, gelecekte de kullanılması mümkündür.


EMBRİYOLOJİ LABORATUVARI HİZMETLERİ:

 

ICSI (MİKROENJEKSİYON) : Intracytoplasmic sperm enjeksiyonunun baş harflerinden oluşmuştur. Kadında yumurtalar toplandıktan sonra, erkek spermlerinin en iyileri seçilerek, teker teker bir sperm, bir yumurtanın içine enjekte edilir. Ve bu anlamda, bir şekilde zorla döllenme sağlanır. Bu işlemde döllenme başarısı, klasik tüp bebek / IVF işleminden daha yüksek olduğu için, artık kliniğimizde, sadece mikroenjeksiyon yapılmaktadır.

 

VİTRİFİKASYON (DONDURMA): İnsan gamet, yumurta dokuları (kadın over, erkek testis) ve embriyolarının dondurularak saklanmasıdır.

LAZERLE YARDIMCI YUVARLAMA (Assisted Hatching):Bazı embriyoların dış kabukları çok kalın olduğu için, embriyo hücreleri zarın dışına çıkamamakta ve rahim zarıyla iletişime geçememektedir. Embriyoyu çevreleyen zar, belli yerlerinden lazerle küçük delikler açılıp inceltilir ve embriyo bu şekilde rahme konur. Bu durumda bu tarz embriyoların gebelik şansı artmaktadır.

 

ANDROLOJİ LABORATUVARI HİZMETLERİ:

Spermiyogram, Semen analizi; ejakülasyon (meninin/semenin dışarı atılması/boşalma) sırasında penisten gelen sıvı ve içeriğinin miktar ve kalite yönünden değerlendirilmesi işlemidir.


 

 

  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem