Anasayfa İletişim
 
BİLGİLER
Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Ve Hastalıkları
Genel Tanıtım

 2015 yılında kurulmuş olan ve başkanlığını Yrd. Doç. Dr. Ayla UZUN’un yaptığı anabilim dalımız 2 yardımcı doçentten oluşan öğretim üyesi kadrosu, 2 araştırma görevlisi, 1 sosyal hizmet uzmanı, 1 psikolog, 1 sekreter ve 1 personel ile hizmet vermektedir.

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlık dalı, hastalıkların biyolojik ve ruhsal yönüyle ilgilenmesinin yanı sıra, davranışsal ve toplumsal yönüyle de ilgilenen ve bu açıdan eğitime ve koruyucu sağlığa yönelik de çalışan bir uzmanlık dalıdır. Kliniğimize 18 yaşına kadar olan çocuk ve ergenler başvurabilmektedir.
Anabilim Dalı’nın çalışma alanları:
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi temel konuları üzerine çeşitli kuramsal ve uygulamalı eğitimin yanı sıra; konsültasyon-liyezon, bireysel psikoterapi, oyun terapisi, aile tedavisi ve adli psikiyatridir. Ayrıca sosyal hizmet uygulamaları, danışmanlık hizmetleri, okullara eğitim danışmanlığı, psikometrik değerlendirmeler ve topluma yönelik koruyucu ruh sağlığı hizmeti bölümümüzün çalışma konuları arasındadır. Polikliniğimizde bebeklikten genç erişkinliğe sağlıklı ruhsal gelişim ve patolojik durumları kapsayan çok sayıda duygusal, davranışsal ve gelişimsel durum ve problemlerin psikiyatrik değerlendirme ve tedavisi gerçekleşmektedir. Ana Bilim dalımızda poliklinik tarzında ayaktan hasta görülmektedir; yatması gereken hastalar psikiyatri ve pediatri bölümlerine yatırılarak izlenmektedir. Ayrıca diğer bölümlerle konsültasyon ve liyezon çalışmaları yürütülmektedir.

  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem