Anasayfa İletişim
 
BİLGİLER
Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı
Genel Tanıtım

Çocuk, yetişkininin küçültülmüş bir kopyası değildir. Kendine has anatomik, fizyolojik, metabolik ve psikolojik özellikleri vardır. Bu özellikler, çocuğa yapılacak tanı ve tedavi yaklaşımları ile uygulanacak cerrahi girişimleri temelden etkiler. Çocuklarla ilgili cerrahi girişimlerin yalnızca çocukların cerrahi hastalıklarının teşhis ve tedavisi konusunda eğitim almış kişiler tarafından, başka bir deyişle Çocuk Cerrahları tarafından yapılması gerekmektedir. Çocuklardaki, çok küçük denilebilecek cerrahi işlemler bile, uygun koşullarda yapılmaz ise çok ciddi sonuçları olabilir.
Çocuk Cerrahisi, çocuk anne karnında iken başlayan ve ergenlik çağının bitimine dek geçen sürede çocuklarda karşılaşılan, doğumsal ve sonradan ortaya çıkabilecek cerrahi hastalıkların tanı ve tedavisiyle uğraşır.

GENEL TANITIM:
Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı 1996 yılında Dr. Gökhan Köylüoğlu'nun yardımcı doçent kadrosuna atanması ile kurulmuştur. Kliniğimiz 1997 yılında hastanemiz 12. katındaki kendi servisinde hizmet vermeye başlamıştır. Çocuk Cerrahisi kliniği 19 hasta yatağı ile 1 Doçent, 1 Yardımcı Doçent, 1 araştırma görevlisi, 5 hemşire, 2 sekreter, 3 personel ile hizmet vermektedir.
Poliklinik, zemin katta, yataklı servis ise 12. katta bulunmaktadır. Çocuk Cerrahisi Bölümü'müzde ameliyatlar dışında özofagoskop, rektosigmoidoskop, özofagus pH monitorizasyon ve manometrisi ile kabızlık, kaka kaçırma ve doğuştan olan anal bölge anomalilerinin tanısında kullanılan anorektal manometri cihazları bulunmaktadır.
Hasta odalarımız yetişkin ve çocuk karyolasından oluşmakta, her oda iki kişiliktir. Çocuklar yaş gruplarına göre uygun oda ve yatağa alınmaktadır. Serviste bir oda özel oda olup televizyon, buzdolabı, banyo, tuvalet, giysi dolabı bulunmaktadır. Haftada 2 gün (salı, perşembe) ameliyat günleridir, poliklinikte ayaktan hastalara hizmet verilmektedir.
 

 

  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem