Anasayfa İletişim
 
BİLGİLER
K.B.B. Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Genel Tanıtım

Anabilim Dalımız 1977 yılında Kurucu öğretim üyelerimiz Prof.Dr.Ahmet ALMAÇ ve  Prof.Dr.Suphi MÜDERRİS tarafından kurulmuş olup bugüne kadar 51 KBB uzmanı yetiştirmiştir. Kuruluşundan itibaren Prof.Dr.Ahmet ALMAÇ, Prof. Dr. Tanfer KUNT ve Prof. Dr.Suphi MÜDERRİS tarafından yürütülen Anabilim Dalı başkanlığı 14 Ağustos 2013 tarihinden itibaren Doç. Dr. Emine Elif ALTUNTAŞ tarafından yürütülmektedir. Anabilim Dalımızda 4 öğretim Üyesi (1 doçent, 3 yardımcı doçent) ve 5 araştırma görevlisi bulunmaktadır. 

Anabilim Dalımız Öğretim Üyeleri:

Doç. Dr. Emine Elif ALTUNTAŞ (Anabilim Dalı Başkanı)

Yrd. Doç. Dr. Mansur DOĞAN
   Yrd. Doç. Dr. Kasım DURMUŞ

Yrd. Doç. Dr. Adem BORA

Kısıtlı olanaklarla ve personelle hizmete başlayan anabilim dalımız, 1992 yılına kadar kent içerisindeki hastanesinde hizmet vermiş, aynı yıl kampus içersinde yer alan 720 yataklı Eğitim ve Araştırma hastanesine taşınmıştır. 33 yataklı ve lokal vakalar için kullanılan ameliyathaneye sahip modern bir servise kavuşan anabilim dalımız, 2004 yılı başından itibaren yeni poliklinik bölümünde hizmete devam etmektedir. Öğretim üyelerinin de yerleştiği departmanda, muayene üniteleri,  rijit ve fleksibl endoskopi ünitesi, rinoloji test ünitesi, nörootoloji ve odyoloji test üniteleri yer almaktadır.  Göğüs hastalıkları ABD ile birlikte horlama hastalarına multi disipliner yaklaşılmaktadır. Polikliniğimizde yılda ortalama 16.000 hasta muayene edilmektedir ve hastanemizin 3. katında bulunan KBB servisinde ise yılda 1400 hastaya yataklı tedavi hizmeti verilmekte ve 1300-1400 ameliyat yapılmaktadır.

Anabilim Dalımıza bağlı Odyoloji Bilim Dalı’nda bir sessiz kabin, klinik ve tanısal ABR, ASSR, VEMP ve Otaakustik Emisyon yapmak üzere ekipman bulunmaktadır. Bu hizmetler Odyoloji doktorasına devam etmekte olan bir öğretim üyesi (Doç. Dr. Emine Elif ALTUNTAŞ) ve 1 odyometrist tarafından yürütülmektedir.

Her hafta  çarşamba günleri eğitim saati içinde asistan veya öğretim üyeleri semineri, makale eğitimi ve tüm öğretim üyeleri ve araştırma görevlilerinin  katılımı ile klinik viziti yapılmaktadır. Ayrıca poliklinikte görevli araştırma görevlileri ile her gün bir öğretim üyesinin sorumluluğunda ilginç olgular, literatürler tartışılmaktadır. Yine çarşamba günleri Radyasyon ve Medikal  Onkoloji ve Nükleer Tıp anabilim dallarından öğretim üyeleri ile olguya göre ilgili diğer anabilim dallarından öğretim üyelerinin katılımı ile ”Baş Boyun Onkoloji Konseyi “ yapılmaktadır.

Haftada dört gün bir ameliyathane odasında genel anestezi altındaki ameliyatlar yapılmaktadır. Ayrıca haftada bir gün ayrı bir odada lokal anestezi altında küçük cerrahi girişimler gerçekleştirilmektedir. Yıllık ameliyat sayısı 1100-1300 civarındadır.  Bu ameliyatlar arasında rutin kulak burun boğaz ameliyatları yanı sıra  Göz Hastalıkları Anabilim Dalı ile birlikte endoskopik DCR ve Nöroşirurji Anabilim Dalı ile birlikte transsfenoidal hipofizektomi  girişimleri yapılmaktadır.

 

 

 

  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem