Anasayfa İletişim
 
- Kalp kapağında daralma olan bir hasta, Hastanemiz Kalp Hastalıkları Merkezi'nde açık kalp ameliyatı yerine kalp kapağına balon uygulaması yapılarak sağlığına kavuştu (16.03.2011)

3 çocuk annesi Gülser Çolak (43), çarpıntı, nefes darlığı gibi şikâyetlerle hastanemize başvurdu. CÜ Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hekim Karapınar tarafından muayene edilen Çolak'ın kalp kapağında darlık tespit edildi. Çolak, Kalp Hastalıkları Merkezi'nde kalp kapağına balon uygulaması yapılarak sağlığına kavuştu.

Çolak'ın doktoru Karapınar, ''Hastamızın yapılan ekokardiyografisinde kapağında önemli derecede darlık ile kalp ritim bozukluğu tespit edildi. Normalde biz bunları daha önceden klasik olarak açık kalp cerrahisi ile tedavi ederken, uzun süredir esasında kapalı olarak yapılabiliyor. Sivas'ta da son 10 aydır bununla ilgili işlemler yapıyoruz, daha önce kalbi delik olan çocuk ve yetişkin hastalarımız vardı, onlar gibi Gülser hanımın rahatsızlığı da önemli bir hastalıktı. Ameliyatsız tedavi ediliyor olması, hasta açısından çok güzel bir şey” dedi. Hastanın açık kalp ameliyatı olması halinde 3 ay istirahat etmesi gerekirken, bu yöntemle kısa sürede ayağa kalktığını anlatan Karapınar, hastaya Cuma günü balon uygulaması yapıldığını, 2 gün de ilaç tedavisi gördüğünü belirterek, ''Esasen müdahaleden 1 gün sonrasında hastamızı taburcu edebiliyoruz, işini gücünü yapabiliyor, rahat ediyor. Böyle bir imkânımız var, son 10 ayda bu şekilde tedavi ettiğimiz 21 hastamız oldu. Bunlar 7 yaş ile 75 yaş arasındaki hastalarımız'' dedi. Çolak'ın ekstra bir diyet uygulamasına gerek olmadığını, sadece ritim bozukluğu için ilaçlar alacağını ifade eden Karapınar, Çolak'ın yılda 1 kez kontrole geleceğini söyledi. Hastanın kalp kapağına balon uygulaması yapıldığını anlatan Karapınar, '' Hastanemiz Kalp Hastalıkları Merkezi'nde 2010 yılı Mayıs ayında başlatılan ''kalp deliklerini ameliyatsız kapatma'' işlemi kapsamında son 10 ayda 21 kişinin tedavi edildiği belirtildi. Bu 21 hastadan 12'sinin kalbinin kapakçıları arasında, 3'ünün ise aort ile akciğer atardamarı arasında delik olduğunu, 6 hastada da önemli kapak darlığı bulunduğunu ifade eden yetkililer, bu hastaların göğüs kafesi açılmadan yapılan başarılı operasyonlarla sağlığına kavuştuğunu bildirdiler.

 

TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem