Anasayfa İletişim
 
- "Çocuk İstismarı ve İhmali" konulu panel (08.04.2011)

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi organizesiyle Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Dr. Hikmet Boran Konferans Salonu'nda “Çocuk İstismarı ve İhmali” Konulu Konferans düzenlendi. Konferansa Vali Ali Kolat ve Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Alkan, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Şencan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meftuni Yekeler, C.Ü. Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Köylüoğlu, öğretim üyeleri, hastane çalışanları ve Üniversite öğrencileri katıldı. Konuşmaları ise Marmara Üniversitesi Çocuk Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tolga Dağlı ile Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp A. D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akif İnanıcı yaptı.

Açılışta kısa bir konuşma yapan Vali Ali Kolat, "Çocuklarımızın geleceği toplumumuzun geleceğidir. Biz çocuklarımızı korursak, onları her türlü istismardan, her türlü tehlikeden koruma görevini toplum olarak üstlenirsek toplumumuza da sahip çıkmış olacağız. Bu nedenle de çocuk istismarlarının önüne geçilmesi gerekiyor" dedi. Kolat, Üniversite bünyesinde de bir çocuk koruma, uygulama ve araştırma merkezinin kurulduğunu ve bu yönde çalışmaların başladığını belirtti.

“Çocuk İstismarı ve İhmali' konulu konferansta, Türkiye'de çocuk istismarlarının özellikle son dönemde arttığı vurgulandı. Marmara Üniversitesi Çocuk Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tolga Dağlı, çocuk istismarlarından sonra yapılan yanlışlara da değinerek, "Bir istismar gerçekleşiyor. Bu toplumsal açıdan ya saklanıyor gün yüzüne çıkarılmıyor ya da aradan uzun süre geçtikten sonra ortaya çıkıyor ve şikayetçi olunuyor" dedi.

Prof. Dr. Tolga Dağlı ise çocuk istismarlarının herkesi ilgilendirdiğini ve bunu önlemek için herkese görev düştüğünü belirterek, "Bizim bu tür olayları görmezden gelmemiz mümkün değil. Yapmamız gereken şeylerden biri ise çocuklarımızı fiziksel ve psikolojik olarak bilinçli yetiştirmek" dedi. Çocuk istismarlarına yönelik yapılan çalışmaları bu konudaki hekim görüşlerini ve neler yapılması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Dağlı, çocuk istismarlarından sonra yapılan yanlışlara da değinerek, şunları söyledi:

"Bir istismar gerçekleşiyor. Bu toplumsal açıdan ya saklanıyor gün yüzüne çıkarılmıyor ya da aradan uzun süre geçtikten sonra ortaya çıkıyor ve şikayetçi olunuyor. Öte yandan böyle bir olayla karşılaşıldığında önce insanlar mahallelerdeki karakollara gidip olayı anlatıyor. Oradan doktor muayenesine gönderiliyor. Hukuki süreç başlıyor ve bu hukuki süreçte çocuk defalarca muayene ediliyor. Bu çocuğu olumsuz etkiliyor. Çünkü defalarca olayı hatırlamak durumunda kalıyor ve psikolojik bir travma yaşayabiliyor."dedi.
 
TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem