Anasayfa İletişim
 
- Cumhuriyet Üniversitesine yeni uzman doktorlar (18.08.2011)

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Yenidoğan Hematoloji ve Onkoloji bölümlerinde yeni uzman doktorlar göreve başladı.

CÜ Rektörü Prof. Dr. İlyas Dökmetaş, başhekimliğimizde düzenlediği basın toplantısında, 1060 yataklı Üniversite hastanesinin Türkiye'nin en büyük hastanelerinden biri olduğunu ifade etti.

Bunun yeterli olmadığını, daha da büyümeleri gerektiğini belirten Prof. Dr. Dökmetaş, "Ama büyümek için eleman çok önemli. Sağlık personeli ve kadro bulmakta zorluklarımız var" dedi.
Son zorunlu hizmet kadrosundan 4 değerli uzman doktorun aralarına katıldığını söyleyen Prof. Dr. Dökmetaş, Pediatrik Hematolojide Suar ÇAKI KILIÇ, yenidoğanda Fatih BOLAT, Tıbbi Onkolojide Nalan BABACAN, Radyasyon Onkolojide Yrd. Doç. Dr. Mehmet Fuat EREN'in hastanemizde göreve başladığını bildirdi.

Önümüzdeki kurada ise pediatri bölümüne bir Pediatrik Kardiyoloğun gelmesini beklediklerini ifade eden Prof. Dr. Dökmetaş, "Karar çıktı, zannedersem birkaç ay içesinde o da üniversitemizde olacak. Ne değişti son 3 yılda, yan dallarımızı neredeyse tamamladık. Üniversite hastanemizde son günlerde güzel işler oluyor. Sıkıntılarımız da var." dedi.
Öğretim üyesi sayısının 80 profesör, 40 doçent, 60 yardımcı doçent olmak üzere 180 olduğunu anlatan Prof. Dr. Dökmetaş, "Bir tıp fakültesi için bu kadro çok iyi bir kadro. 224 araştırma görevlimiz, 362 hemşiremiz var. Araştırma görevlisi ve hemşirede sıkıntımız var" diye konuştu.

Özellikle hemşire konusunda yaşadıkları sıkıntıya değinen Prof. Dr. Dökmetaş, "Hemşirelerimiz can siperane çalışıyor, yeni hemşire kadromuz yok. Olanları 4-B'den biraz kadro almıştık, 60 civarında bir kadroydu. Onu kullanıma açıyoruz ve hizmet alımı şeklinde hemşire sayısını artırmaya çalışacağız. Üniversitemizin en büyük sıkıntılarından birisi hemşire eksikliği, bunu yakın zamanda gidereceğimize inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Yoğun bakımların bir hastanenin olmazsa olmazlarından olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Dökmetaş, "Bizim son dönemlerde yoğun bakımda yatak sayısında ciddi artışlarımız oldu. En son pediatrik yoğun bakımı hazırladık, önümüzdeki günlerde açılışını yapacağız" dedi.

Sıkıntılarından birinin ise yenidoğana gelen bebeklerin annelerinin kalacakları bir mekan bulunmaması olduğunu aktaran Prof. Dr. Dökmetaş, hayırseverlerin de katkısıyla "Anne odası" diye bir alan oluşturduklarını, açılışını iki hafta sonra yapacaklarını bildirdi.

Hastanede bir yanık ünitesi yapmak istediklerini de açıklayan Prof. Dr. Dökmetaş, bu konudaki çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

 TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem