Anasayfa İletişim
 
- 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla hasta ve hasta yakınlarına bilgilendirme toplantısı yapıldı (14.11.2011)

14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla C.Ü Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalında hasta ve hasta yakınlarına bilgilendirme toplantısı yapıldı. Diyabet Eğitim Hemşiresi Zehra ÇELİK tarafından yapılan toplantıda diyabet nedir, diyabette nasıl korunmalı, hiperglisemi ve hipoglisemi belirtileri ve yapılması gerekenler, diyabette tıbbi beslenme tedavisi, kişisel hijyen ve bakımın önemi, ayak bakımı, kendi kendine kan şekeri takibi, insülin uygulamaları, egzersizin önemi, diyabete bağlı gelişen organ hasarlanmaları hakkında bilgiler verildi.

Çelik yaptığı açıklamada “Dünyada giderek artmakta olan diyabetin görülme sıklığı, yaş, cinsiyet, beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı, çevresel etkenler ve genetik özelliklere bağlı olarak toplumdan topluma farklılık gösterir. Günümüzde 250 milyona yakın olan diyabetli hasta sayısı her geçen gün artmaktadır. Her yıl yaklaşık 7 milyon kişi diyabet tanısı almaktadır. Bu da diyabetin dünyada en sık görülen kronik hastalık olduğunun bir göstergesidir. Ülkemizde de durumun hiç farklı olmadığı bilinmektedir. Diyabet ağır organ hasarlarına ve erken ölümlere neden olabilen çok yüksek maliyetli bir hastalıktır. Bu nedenlerden dolayı öncelikle hastalıklardan korunma ve erken tanının önemi hakkında toplumu bilgilendirmek çok önemlidir. Hastalık ortaya çıktıktan sonra da hastalara diyabet yönetimini öğretmek çok önemlidir. Endokrinoloji bilim dalımızda düzenli aralıklarla hasta bilgilendirme toplantıları yapılmaktadır. Bu toplantıların hastalar üzerindeki faydaları tartışılmaz.” dedi.

Eğitimlerin çok önemli olduğunu, bilmedikleri birçok şeyi öğrenme şansı yakaladıklarını belirten hasta ve yakınları, düzenlenen bu tür eğitimler nedeni ile C.Ü Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji Bilim Dalı’nda görev yapan ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Hastalar bu uygulamadan çok memnun olduklarını dile getirdiler.

 TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem