Anasayfa İletişim
 
- Hastanemiz Genel Cerrahi A.D’ında Tek Port Laparoskopik cerrahi yöntemi ile safra kesesi ameliyatı yapılmaya başlanmıştır

 SILS (Tek port laparoskopik cerrahi), yani tek insizyondan yapılan laparoskopik cerrahi, son dönemlerde genel cerrahi ameliyatlarında kullanılmaya başlanmış bir yöntemdir. Diğer tekniklere göre hastanın ameliyat sonrası ağrısının minimuma inmesi, ameliyattan kısa bir süre sonra hareket edebilmesi, hastanede kalış, işe başlama ve normal hayata dönüş sürelerinin kısalması ve dikiş izi olmaması gibi büyük avantajları vardır.

Hastanın göbeğinden girilen tek bir laparoskopi portu ile artık bir çok cerrahi işlem başarı ile yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında hastada her hangi dikiş izi olmamaktadır. Bu nedenle konvensiyonel laparoskopik işleme göre hastalarda çok daha iyi kozmetik sonuçlar elde edilebilmektedir.

Laparoskopik safra kesesi ameliyatı, elektif hastalar için günümüzde altın standarttır ve birçok merkezde başarı ile uygulanmaktadır. Bu yöntem temel alınarak uygulanmaya başlanan tek insizyondan yapılan cerrahi işlemler ise ülkemizde sayılı merkezlerde ve bazı üniversite hastanelerinde yapılabilmektedir.

Üniversitemiz Genel Cerrahi A.B.D. Başkanı Prof. Dr. Ayhan KOYUNCU ve ekibi de nadir olarak uygulanan bu yöntemle ilk safra kesesi ameliyatını hastanemizde başarı ile gerçekleştirerek ilimizde bir ilke daha imza atmışlardır.

 TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem