Anasayfa İletişim
 
- Konferans “14 Mart Tıp Bayramının Önemi ve Tarihimizdeki Yeri”
14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından “14 Mart Tıp Bayramının önemi ve Tarihimizdeki Yeri” konulu konferans düzenlendi. Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi Dr. Hikmet Boran Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa,  Dr. Namık Kemal Kurt konuşmacı olarak katıldı.

Konferansa Rektörümüz Prof. Dr. İlyas Dökmetaş, Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Vakkas Özmercan, Tabipler Odası Başkanı Uzm. Dr. Levent Sağlam, Başhekim Prof. Dr. Gökhan Köylüoğlu, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr Mehmet Şencan,  iş adamları, hukukçular, Sivas Türk Ocakları, Zara Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği temsilcileri, Hastanemiz Ana Bilim Dalı  Başkanları ve  Doktorlar katıldı. Rektörümüz  Prof. Dr. İlyas Dökmetaş, Açılış konuşmasında, 14 Mart Tıp Bayramın dolu dolu kutlandığını ifade ederek,  Dr. Namık Kemal Kurt’un  mesleğin  duayenlerinden biri olduğunu ifade etti. Yıllarca hekimlik yapmış daha sonra İstanbul Beykoz Eğitim Hastanesi’nde başhekimlik yapmış bir  Sivas sevdalısı olduğunu  ifade eden Dökmetaş, Dr. Namık Kemal Kurt’un  hastalarını çok seven, bir hekim  olduğunu vurguladı. Yıllardan beri gecesini gündüzüne katarak belirli bir yere geldiğini aktaran Dökmetaş,   insanlarla çok iyi iletişim kurabilen, işini özveri ile yapan bir hekim olduğunu da ekledi.
 
Dr. Namık Kemal Kurt, 14 Mart Tıp Bayramının mana ve ehemmiyetini belirterek, tarihimizdeki yeri ile ilgili bilgiler aktardı. Bir Türk  Prensesinin  üç bin sekiz yüz yaşında olan mumyasının, bozulmadan  günümüze kadar  geldiğini ifade ederek, Mumyanın Sağlam kalmasının Türk Milletinin o günkü  Tıp alanındaki bilgi düzeyi olduğunu açıkladı. Osmanlı  İmparatorluğunun her alanda  olduğu  gibi o yıllarda da Tıp alanında Dünyanın zirvesinde  olduğunu  belirten Dr. Namık Kemal Kurt, Haçlıların Anadolu’ya geldikleri zamandaki Anadolu Selçuklarının Tıp Düzeyini  görerek hayran kaldıklarını  ifade etti. İbni-Sina hakkında da bilgiler  veren Dr. Namık Kemal Kurt, O dönemde, İbni Sina’nın  Türk olduğu halde Eserlerini Arapça yazdığını  ifade ederek,  İbni  Sina’nın eserlerini  Türkçeye çevrilmediğini aktardı. İbni Sina’nın eserlerinin 18.yy sonunda Tokatlı Mustafa Efendi tarafından çevrildiğini hatırlatan Dr. Namık Kemal Kurt, batının İbni Sina’nın eserlerini alarak,  çevirdiğini,  devrin geçtiğini aktardı. Konferans sonunda Rektörümüz Prof. Dr. İlyas Dökmetaş tarafından günün anısına Dr. Namık Kemal Kurt’a  plaket takdim etti.

TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem