Anasayfa İletişim
 
- Anevrizma Hastasına Yapay Damar Takıldı

Hastanemiz Kalp Damar Cerrahisi Bölümü'nde yapılan operasyonla, karnında çocuk başı büyüklüğünde damar genişlemesi (anevrizma) oluşan 67 yaşındaki Hakkı Yıldız'a ameliyatla suni damar takıldı.

Sivas'ta yaşayan Hakkı Yıldız, tesadüfen elini karın boşluğuna koyduğunda kalp atışan benzer bir hisse kapıldı. Bu durumdan tedirgin olan Yıldız, muayene olmak için Cumhuriyet Üniversitesi Gastroentoloji servisine gitti. Rahatsızlığına herhangi bir teşhis konulamayan Yıldız, kalp damar cerrahisine yönlendirildi. Burada muayene olan Hakkı Yıldız'ın karnındaki ana atardamarda anevrizma tespit edildi. Midesinin üzerinde çocuk başı büyüklüğünde oluşan damar genişlemesi nedeniyle rahatsızlık duyan Yıldız'a, kasıklarından suni damar takılarak genişleyen ana atar damar devre dışı bırakıldı. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Özal Karabay'ın da katıldığı kapalı ameliyat sonrasında, Hakkı Yıldız 24 saat geçmeden ayağa kalktı.

Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Öcal Berkan, tespit edilmemiş olsa Hakkı Yıldız'ın şiddetli bir hapşırma veya öksürme nedeniyle hayatını kaybedebileceğini belirtilerek, erken teşhisin önemine dikkat çekti.

Prof. Dr. Öcal Berkan, "Karın damarında çocuk başı büyüklüğünde genişlemiş bir damar vardı. Bu çok tehlikeli bir durum. Çünkü her an damar yırtılıp hastamızın hayatını kaybetmesine neden olabilirdi. Genişlemiş damar çok büyük olduğu için ameliyatı da oldukça zordu. Ama ameliyat gayet başarı bir şekilde gerçekleşti, oraya suni damar koyduk. Dün yapılan ameliyat sonrasında bugün hastamız rahatlıkla ayakta gezebiliyor. Ama açık ameliyat yapmış olsaydık 10 gün boyunca sürekli ağrıları olacaktı ve yatağa bağımlı olacaktı. Bu ameliyatın en güzel tarafı hastamızın 1 gün geçmeden ayağa kalkabilmesi" dedi.

Durumun ciddiyetine dikkat çeken Prof. Dr. Berkan, "Damar genişlemesinin büyüklüğü nedeniyle hastayı her an kaybetme riskimiz vardı. Ama başarılı bir ameliyat ile hastamız sağlığına kavuştu "diye konuştu.

 

TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem