Anasayfa İletişim
 
3 ANEVRİZMA HASTASINA SUNİ DAMAR TAKILDI.

Hastanemiz Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Öcal Berkan tarafından yapılan operasyonlarla, hayati tehlikesi bulunan 3 anevrizma hastasına suni damar takıldı.

Sivas'ta yaşayan anevrizma hastaları Hamza Uçan (59), Ahmet Kaya (70) ve Turan Duman (72), CÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvurdu. Kontrollerin ardından Ahmet Kaya ve Turan Duman'a kapalı ameliyat ile suni damar takıldı. Bu 2 hasta ile aynı gün içerisinde ameliyat edilen Hamza Uçan'ın durumunun ise daha ciddi olduğu tespit edildi. Tüm ana damarlarının yırtıldığı ve genişlediği belirlenen Hamza Uçan'a baştan aşağı yapay damar takıldı. 5 saatlik operasyon sonrasında sağlığına kavuşan Uçan, doktorlarına teşekkür etti. 

TÜM ANA DAMARLARI DEĞİŞTİRİLDİ

Hamza Uçan'ın ameliyatı hakkında bilgi veren Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Öcal Berkan, "Hastamız bize geldiğinde çaresizlik içerisindeydi. Çünkü kalpten çıkan ana damarlarında yırtıklar ve ciddi genişlemeler vardı. Bu genişlemeler ve yırtıklar hastanın ölümü ile sonuçlanabilecek çok ciddi bir tehdit oluşturuyordu. Bu genişlemeler hastanın boyun damarlarına da nüfuz etmişti. Bu durumu toparlayabilmek için hastaya çok farklı bir ameliyat tekniği düşündük. Açık ve kapalı olmak üzere 2 teknik uyguladık. Hastamızın kalpten çıkan ana damarını iptal edip bundan sonraki dolaşımını ikinci bir suni damarla sağladık. Diğer damarlarını da yapayları ile değiştirip hastamızın sağlığına kavuşmasını sağladık." dedi.

 


TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem