Anasayfa İletişim
 
Doktor ve hemşirelere yönelik “9. Kateter Kaynaklı ve Ventilatör İlişkili İnfeksiyonların Önlenmesi İle İlgili Uygulamalar” konulu kurs verildi.
Teorik ve pratik uygulamaların yapıldığı kurs tam gün sürmüş olup, üniversitemiz ve çevre illerden doktor ve hemşire olmak üzere toplam 60 kişi katıldı.
Hastanemiz Dr. Hikmet Boran Konferans Salonu’nda gerçekleşen kursa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Okay BULUT, Hastanemiz Başhekimi Prof. Dr. Ferhan CANDAN, Başhekim Yrd. Doç. Dr. Ekber Şahin, Türk Hastane Enfeksiyonları ve Kontrolü Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet BAKIR, öğretim üyeleri, doktorlar ve hemşireler katıldı.
Programın açılış konuşmasını hastanemiz Başhekimi Prof. Dr. Ferhan CANDAN yaptı. Candan;  hastane enfeksiyonlarının önemine dikkat çekerek, bu tür eğitim programlarının enfeksiyonların önlenmesi için önemli fırsatlar olduğunu ve böyle güzel bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.
Türk Hastane Enfeksiyonları ve Kontrolü Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet BAKIR konuşmasında; Derneğin bu tür organizasyonlara verdiği önemden bahsederek, özellikle yoğun bakım ünitelerinde invaziv araç ilişkili enfeksiyonların önlenmesinde sağlık çalışanlarının eğitimli ve donanımlı olmasının gerekli olduğuna çekerek bu tür uygulamaların devam edeceğini ifade etti.
International Hospital, Genel Yoğun Bakım Sorumlu Hemşiresi Satı Kalkan, “Damar İçi Kateter Uygulamaları ve İnfeksiyonların Önlenmesi”, Hastanemiz İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. M. Gökhan Gözel “Üriner Kateter Uygulamaları ve İnfeksiyonların Önlenmesi”, Hastanemiz Enfeksiyon Kontrol Komite Başkanı Doç. Dr. Aynur Engin “Ventilatör İlişkili İnfeksiyonların Önlenmesi”, Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şerife Karagözoğlu “Hastanın Genel Bakım ve Temizliği”, konuları anlatıldı. Kursta anlatılan konular International Hospital, GYB Sorumlu Hemşiresi Satı Kalkan, hastanemiz AYB Sorumlu Hemşiresi Zuhal Gürsoy, Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Goncagül Arslan ve Hemşire Şermin İnal, Ped. YB Sorumlu hemşiresi Rüveyda Reyhan tarafından uygulamalı olarak gösterildi.

TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem