Anasayfa İletişim
 
PSiKİYATRİ HASTALARI’NIN YAPTIĞI ÜRÜNLER KERMESTE SATIŞA SUNULDU.

 Hastanemiz Psikiyatri Servis’inde tedavi gören hastaların el emeği ürünlerinden oluşan kermes açıldı.

CÜ kampüs içerisinde açılan kermesin açılışına Hastane Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Levent Özdemir, Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nesim Kuğu, Başhemşire Ergül Koçak, bölüm doktorları, hemşireleri ve hastane personeli katıldı.
Kermesin açılışında konuşan Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nesim Kuğu, ruhsal hastalığı bulunan hastaların klinikte yattıkları süre içinde el emeği ürünlerinden oluşan kermesi açmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Ruhsal bozuklukların hastaların işlevselliklerini ciddi biçimde bozduğu iyi bilinmektedir. Hastalarımız bir yandan ruhsal sorunlarıyla mücadele ederken öte yandan büyük özveriyle bu el emeği ürünleri yapmışlardır. Burada sergilenen ürünlerin arka planında hastalarımızın sıkıntıları, acıları, gözyaşları, umutları ve sevinçleri yer almaktadır. Bu ürünler, ruhsal hastaların uygun yaklaşım ve destek sağlandığı takdirde neler üretilebileceklerinin iyi bir örneğini teşkil etmektedir. Bu serginin toplumda ruhsal hastalara karşı önyargıların ve damgalamanın azalmasına katkıda bulunmasını umut ediyoruz. Bu serginin açılmasında emeği bulunan herkese, başta sergimize gösterdikleri ilgi ve destekten dolayı CÜ Rektörü Sayın Prof. Dr. Faruk Kocacık ve hastanemiz Başhekimi Prof. Dr. Ferhan Candan’a, hastalarımızın bu el ürünlerini oluşturmasında gösterdiği rehberlik, hoşgörü ve ilgiden dolayı kliniğimizin uğraşı öğretmeni Sayın Eda Güzeloğlu’na, serginin organizasyonunda emeğini esirgemeyen kliniğimizin sorumlu hemşiresi Filiz Başeğmez’e ve tüm psikiyatri çalışanlarına teşekkür ederim.” dedi.
Psikiyatri Kliniği Sorumlu Hemşiresi Filiz Başeğmez ise yaptığı açıklamada psikiyatri kliniğinde yatan hastaların ilaç tedavisi yanında psiko-sosyal tedavilerinde uygulandığını dile getirerek, “Bunlardan biriside uğraşı tedavisi. Uğraşı tedavisi hastalarımızın olumlu ve sağlıklı yönlerini ortaya çıkarmada, benlik saygılarını yükseltmede, yine el becerileri kazandırmada ve taburculuk sonrasında topluma uyum sağlamada çok önemli katkıları bulunmaktadır. Sağlıklı insan üreten insandır. Hastalarımızın da bu kermeste uğraşı sonucu el becerilerini sergiliyoruz.” şeklinde konuştu.
Psikiyatri kliniğinde 2 yıl içerisinde tedavi gören hastaların el emeği ürünlerinin yer aldığı kermesten elde edilecek gelir ile yeniden malzeme alımı yapılacağı öğrenildi.
TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem