Anasayfa İletişim
 
YANIK ÜNİTESİ HİZMETE AÇILDI

 Cumhuriyet Üniversitesi  (CÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi  Yanık Ünitesi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

CÜ  Uygulama ve Araştırma Hastanesi 2′nci katta hizmete giren Yanık Ünitesi’nin açılış törenine Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık,  Rektör  Yardımcıları Prof. Dr. Ali Erkul, Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, Hastane Başhekim Vekili Doç. Dr.  Ekber Şahin, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Semih Ayan, Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. İlker Toker,  Yanık Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Turan, hastane yönetimi ile çalışanlar katıldı.

Açılış töreni öncesinde Yanık Ünitesi ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Hikmet Boran Konferans Salonu’nda  yapılan programda konuşan Rektör Prof. Dr. Kocacık, “Ünitemiz bölgenin en geniş ve en kapsamlı Yanık Ünitesi olmasının yanı sıra bölgeye hizmet verecek ve sağlık alanında da ciddi katkı sağlayacaktır. Buraya emeği geçen, kuruluşuna katkı sağlayan başta hastanedeki arkadaşlarımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Büyük bir özveri ile çalıştılar ve bu güzel tedavi ünitesini bize kazandırdılar. Yanık Ünitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’na bağlı olarak hizmet verecektir.” dedi.

Başhekim Vekili Prof. Dr. Ekber Şahin ise Yanık Ünitesi’nin bölgede tek merkez olduğunu ifade ederek, “Yanık Ünitesi bölgede büyük bir açığı giderecektir. Yatak kapasitesi olarak Türkiye’de ilk beş’e 5 giriyor. Toplam 12 yataklı. Gerektiği durumlarda yatak kapasitesini 20 ye kadar çıkarılabilecektir. Yanık Ünitesi Yozgat, Amasya, Erzincan, Tokat gibi illerde  yok. Bu illerden de gelecek hastalar burada tedavi edilecektir” şeklinde konuştu.

Yanık Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Turan ise  tanıtıcı bilgiler vererek, hastaların acı çekmemesi için anestezi ve pansuman yapılarak tedavi altına alınacakları söyledi. Prof. Dr. Turan ” Yanık Ünitesi’nde bulunan 4 yoğun bakım yatağı  Orada da, durumları daha kötü olan  hastaların (Entübasyon) sistemlerle birlikte sağlıkları için uğraşılacaktır. Hastalar yanığın derinliğine göre tedavi altına alınacaktır. Hiperbarik Tedavi çok popüler oldu son yıllarda. Onu da yakında Yanık Ünitesi’ne  kazandıracağız. Bölgenin büyük bir açığını giderecek olan “Yanık Ünitesi” ameliyathane ve diğer donanımı ile ülkemizin önde gelen yanık tedavi merkezleri arasında yer alacak.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Yanık Ünitesi’nin açılışını Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Erkul, Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, Hastane Başhekim Vekili Doç. Dr. Ekber Şahin, Genel Cerrahi AD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Şen gerçekleştirdi.

Rektör Prof. Dr. Kocacık ve beraberindekiler açılışın ardından Yanık Ünitesi’ni gezdi.

TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem