Anasayfa İletişim
 
Ozon kullanım alanları ve etkileri konulu seminer.
Hastanemiz Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Caner MİMAROĞLU tarafından (C.Ü) Tıp Fakültesi derslik binası konferans salonunda “Ozon kullanım alanları ve etkileri” konulu seminer düzenlendi.
  Üniversitemiz öğretim üyeleri, araştırma görevlileri, öğrenciler, idari personel ve diğer hastanelerden hekimlerin katılımıyla gerçekleşen seminerde Prof. Dr. Caner MİMAROĞLU tarafından ozonun tıpta kullanımı konusunda bilgiler sunulurken, üniversitemizde faaliyet gösteren “Ozon Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde” yapılmakta olan kan ozonlama, eklem içi ozon enjeksiyonları, ozonlu yağ uygulamaları, torba ozon uygulaması gibi işlemler ve tedavi yöntemleri ayrıntılı olarak ele alındı.
Prof. Dr. Caner Mimaroğlu,  yaptığı açıklamada, ozonun yerkürede mevcut olan ve ozon jeneratöründe yapay olarak üretilebilen bir gaz olduğunu belirtti.
 Ozon Araştırma Merkezi bulunduğunu ifade eden Mimaroğlu, ozonu 5 yıldır bilimsel olarak araştırdıklarını ve hastalara ozon tedavisi uyguladıklarını söyledi. Ozon terapisinin tamamlayıcı tedavi yöntemi olduğunu belirten Mimaroğlu, hastanın ağrıyan yerini belirledikten sonra ozonu şırıngayla vücuda enjekte ettiklerini dile getirerek, "Bel fıtığı tedavisinde de hastadan alınan kana ekleyerek veriyoruz. Ozon, ağrıyan yeri tekrar oluşturuyor, hücresel yenileme sağlayıp ağrıyı azaltıyor" diye konuştu.
 'Hastalarımıza, tek başına bir ozon tedavisi önermiyoruz'
Hastalık türüne göre de tedavide birkaç yöntem kullandıklarını ifade eden Mimaroğlu, şunları söyledi: "Bunlardan biri, hastadan kan alınıp ozonlayarak geri vermek. Bu yöntemi bel fıtığı rahatsızlığı bulunan hastalara uyguluyoruz. Hastaya belli miktarda ozon veriyoruz ve böylelikle fıtıkta küçülme sağlıyoruz. Diz içi ozon uyguluyoruz, hastanın dizinde ağrıyan bölgesine ozon enjekte ediyoruz. Seanslar, hastalığın tedavisine göre değişiyor, dizde 3 seans, bel için de bir seans uyguluyoruz. Tedavide en yüksek başarıyı da diz ağrısı bulunanlarda sağlıyoruz. Ayrıca hastanın bağışıklık sistemini güçlendirmede, enfeksiyonda, tümör vakalarında, diyabette, bölgesel zayıflamada alternatif olarak kullanıyoruz amabunları ilave tedaviler olarak yapıyoruz. Hastalarımıza, tek başına bir ozon tedavisi önermiyoruz. Hastalarımızın yüzde 80'i bu terapiden memnun kalıyor ve fayda görüyor. Hastalar için bu tedavinin yan etkisi yok ve biz, faydasının yüksek olduğu kanaatindeyiz."
Prof. Dr. Caner Mimaroğlu, "Halsizlik hisseden, özellikle enfeksiyon problemi olan ve bağırsak enfeksiyonları bulunanlar, tümörü olanlar, ülser, ülseratif kolit, diz ağrısı ve bel ağrısı bulunanlar, diyabetik hastalar, bölgesel zayıflama isteyen hastalar, ozon tedavisini rahatlıkla tercih edebilir" dedi.
Ozon tedavisinin erişkin tüm hastalara uygulanabileceğini ifade eden Mimaroğlu, Sağlık Bakanlığınca hazırlanan "Geleneksel, Tamamlayıcı, Alternatif Tıp Uygulamaları" yönetmelik taslağında bu tedavinin yer almasının mutluluk verici olduğunu söyledi.
 


TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem