Anasayfa İletişim
 
Uluslararası Araştırma Projelerinde Farkındalık Yaratma ve Üretme/Kabul Potansiyellerinin Geliştirilmesi Adlı Proje Tanıtım Toplantısı Yapıldı.
“Akademik Kadroları için TÜBİTAK Tarafından Desteklenen Ulusal ve Uluslararası Araştırma Projelerinde Farkındalık Yaratma ve Üretme/Kabul Potansiyellerinin Geliştirilmesi Adlı Proje Tanıtım Toplantısı” hastanemiz Dr. Hikmet Boran Konferans Salonu’nunda gerçekleştirildi. 
Toplantıya Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Okay Bulut, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Cesur Gümüş, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Gökçe, Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Kenan Kaygusuz, öğretim üyeleri ve idari personel katıldı.
Proje yürütücü Prof. Dr. Kaan Şevki Kavak ise söz konusu projenin, Cumhuriyet Üniversitesi’nin 5 ayrı fakültesinden bir araya gelen toplam 9 araştırmacıyla birlikte yapılan bir proje olduğunu ifade ederek “Bu proje aslında belli bir alana ait bilimsel bir projeden ziyade bir proje üretme projesidir. TÜBİTAK desteklerinden üniversite olarak daha fazla nasıl yararlanabiliriz? Bunu sorgulatan ve üniversitemiz için düşünüp 1 Eylül 2014’ten itibaren uygulamaya başladığımız bir projedir” dedi. 
Proje sürecinden bahseden Prof. Dr. Kavak söz konusu destek programının, TÜBİTAK’tan düşük miktarda destek alan üniversitelere yönelik olarak düşünülmüş bir program olduğunu ifade ederek, proje hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Kavak, destek programının 1000 kodlu “Üniversitelerin ARDEB (Araştırma Destek Programları Başkanlığı) Tarafından Desteklenen Programlara Yönelik Proje Üretme Kapasitesinin Artırılması“ başlığında açıldığını ve bu projenin Marmara, Ankara, Karadeniz Teknik, Mersin, Atatürk, İnönü ve Trakya üniversiteleriyle birlikte alındığını sözlerine ekledi. 
Projenin amaçlarına da değinen Prof. Dr. Kavak, proje ekibini tanıtarak ayrıca fakülte, yüksekokul ve enstitülerde, önümüzdeki süreçte yapılacak diğer proje tanıtım tarihleri hakkında bilgiler verdi. Projenin web sayfası tubitak1000.org  olarak tanıtan Prof. Dr. Kavak, “ARBİS’e (Araştırmacı Bilgi Sistemi) kayıtlı öğretim üyesi oranının üniversitemizde % 32 oranında olduğunu ve bu sayının artırılmasının hedeflendiğini ifade etti. Projenin en önemli amaçlarının ise proje yazma eğitimleri ve dolayısıyla TÜBİTAK ARDEB destek programlarına başvuru sayısının artırılması olduğunu da sözlerine ekledi. 2009-2013 döneminde toplam olarak 157 başvuru yapıldığını belirten Kavak,  başvuru sayısının öğretim üyesi sayısının %10 ve üzerine çıkarılmasının hedeflendiğini belirterek, TÜBİTAK ARDEB destek programları hakkında ayrıntılı bilgiler de verdi. 

TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem