Anasayfa İletişim
 
Organ bağışı 3 hastaya hayat verdi.
Tokat Devlet hastanesinde beyin kanaması sonrası beyin ölümü tanısı alan ve ailesi tarafından organ bağaşına karar verilen 74 yaşındaki hastanın karaciğeri ve 2 böbreği 3 hastaya hayat verdi.
Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi ekibi tarafından gerçekleştirilen organ çıkarımı ardından organlar nakledilmek üzere hastanın karaciğeri ve bir böbreği Antalya’ya ve diğer böbreği Ankara’ya organ nakli bekleme listesinde organ bekleyen hastalara nakledilmek üzere uçak ambulansla gönderildi. Tüm organlar başarılı ameliyatlarla nakledildi.
Ülkemiz organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahiptir. En önemli sorunumuz ise kadavra bağış oranlarındaki yetersizliktir. Avrupa’da %75 olan aile bağış oranı ne yazık ki ülkemizde %24 seviyesindedir. Bugün ülkemizde 23.529 kişi bekleme listesinde organ beklemekte iken, kadavra organ bağışındaki yetersizlik nedeniyle sadece 2012 yılında 1779 vatandaşımız organ nakli olamadan hayatını kaybetmiştir.
Organ bağışı hayat kurtarır…
 
TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem