Anasayfa İletişim
 
Kalorifer peteklerine su koyun.
Cumhuriyet Üniversitesi(CÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kasım Durmuş, kışın üst solunum yolu hastalıklarının arttığını belirterek, grip aşısı olunması, C vitamini tüketimi uyarısı yaptı. Kışın kullanılan kaloriferin havayı kurutarak hastalığı kolaylaştırdığını belirten Durmuş, peteklere küçük su kapları konulmasını önerdi.

CÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Kasım Durmuş, kışla birlikte grip, boğaz ağrısı, sinüzit, öksürük gibi üst solunum yolu hastalıklarının artış gösterdiğini belirtti. Halk arasında gırtlak denilen yerden ağız içine kadar olan enfeksiyonların üst solunun yolu enfeksiyonları olarak nitelendirildiğini, bu tip enfeksiyonların bademcik enfeksiyonu, farenjit enfeksiyonları ve sinüzit enfeksiyonları olabileceğini vurgulayan Yrd.Doç. Dr. Durmuş, "Soğuk algınlığı enfeksiyonlarını ve gribal enfeksiyonları üst solunum yolu enfeksiyonlarına katıyoruz. Bunların etkenleri farklı olduğu için bizim de bunlara yönelik tedavilerimiz farklı oluyor. Özellikle bu mevsimlerde en çok rastlanan hastalıklar gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı enfeksiyonlarıdır. Bunun sebebi de insanlar soğuk havalarda daha çok kapalı mekanlara yönelmesi ve soğuk havanın vücut direncini kırmasından dolayı enfeksiyona yakalanma sıklığının artmasıdır. Aynı zamanda bu enfeksiyonlar diğer üst solunum yolu enfeksiyonlara da zemin hazırlıyor" dedi.
'GRİP AŞISINA RAĞMEN GRİP OLABİLİRSİNİZ'

Koruyucu önlemler konusunda Eylül, Ekim, Kasım ayları geldiğinde gribal enfeksiyonlara karşı aşılanmayı önerdiğini dile getiren Yrd.Doç. Dr. Durmuş, "Grip aşısı olmuş insan grip olmaz diye bir olgu yok. Kalabalık mekanlarda olduğumuz zaman elbette dikkat edeceğiz. Ellerimizi sıklıkla yıkayacağız, insanlarla sarılmak yerine tokalaşmayı tercih edeceğiz. Mendil kullanıyorsak tek kullanımlık mendil kullanacağız. Giyinmemize dikkat edeceğiz. Banyodan sonra saçlarımızı iyice kurulamalıyız. Özellikle beslenmemize dikkat etmeliyiz. Sigara, alkol kullanılan yerlerden uzak durmalıyız" ifadelerine yer verdi. Durmuş, bol miktarda sıvı gıda ile C vitamininin bu mevsimlerde daha çok alınması gerektiğini söyledi.
'PETEKLERE SU KOYUN'

Soğuk kış aylarında evlerde yanan kaloriferle birlikte kuru havanın oluştuğunu, buna bağlı olarak da bazı üst solunum yolu hastalıklarının oluşabileceğine dikkat çeken Durmuş, "Evlerimizde yanan kaloriferler, evin içindeki nemli havayı alıp kuru hava oluşturuyor. Bu da üst solunum yolu hastalıkları açısından önemli faktör. Bu nedenle kaloriferlerin kenarlarına iki üç günde değiştirmek sureti ile küçük kaplarla su konulmasını öneriyorum" şeklinde konuştu.

TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem