Anasayfa İletişim
 
- 12 Mayıs Hemşireler Haftası Çeşitli Etkinliklerle Kutlanıyor

12 mayıs dünya hemşireler günü şehrimizde Cumhuriyet Üniversitesi ve diğer hastanelerin katılımı ile kutlandı.

Törene Atatürk Anıtı önüne çelenk sunulmasıyla başlandı.

Çelenk Sunma Törenine, Numune Hastanesi Başhekimi İsmail Yılmaz, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sema Arıcı, Sivas Tabipler Odası Başkanı Levent Sağlam, Cumhuriyet Üniversitesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. İlker Toker, hastane başhemşireleri ve çok sayıda hemşire katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunulması ardından katılımcılara Cumhuriyet Üniversitesi Başhemşiresi İlknur Vergi tarafından bu yıl ki Hemşirelik Haftası teması hakkında bilgi verildi.

Daha sonra hemşirelik haftası etkinlikleri kapsamında Selçuk Parkı, Çifte Minareler arkasında Cumhuriyet Üniversitesi hemşireleri tarafından kurulan halk eğitimi ve danışmalık standının açılışına geçildi. Açılışa Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Avcı da iştirak etti. Yine törene Numune Hastanesi Başhekimi İsmail Yılmaz, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sema Arıcı, Sivas Tabipler Odası Başkanı Levent Sağlam, Cumhuriyet Üniversitesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. İlker Toker, hastane başhemşireleri ve çok sayıda hemşire katıldı.

Halk eğitimi ve danışmalık standının açılışında Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Avcı ve Sağlık Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Hatice Tel tarafından açılış konuşmaları yapıldı.

Sonrasında da stand açıklısında kurdele kesimini Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Avcı, Sağlık Müdür Yardımcısı Mehmet Erşan, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Sema Arıcı, Sivas Tabipler Odası Başkanı Levent Sağlam birlikte yaptı.

Standta görevli hemşireler tarafından yetkililere ve basın mensuplarına standta yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verildi. Açılışın ilk günü öğleden sonra ise C. Ü. Kültür Merkezinde Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyeleri ve üniversite hastanesinde çalışan hemşireler tarafımdan bir panel düzenlendi.

Panele Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ömer Cevit, Sağlık  Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sema  Arıcı, öğretim Üyeleri  ve öğrenciler  katıldı. Panelde ilk olarak konuşan Üniversitemiz  Araştırma ve Uygulama Hastanesi  Başhemşire İlknur Vergi, Hemşireler Haftası hakkında  bilgiler verdi.  Sağlık Bilimleri Fakültesi  Dekanı  Prof.Dr. Sema Arıcı  ise, Hemşirelik mesleğinin önemine değinerek, mesleğin zor  meslekler  arasında  olduğunu ifade  etti. İnsan hayatı ile yakından bir meslek olduğunu belirten Arıcı, mesleğin el  becerisinin  olduğu, hızlı çalışan, hünerli eller  istediğini vurguladı. Rektör Yardımcımız Prof.Dr. Ömer  Cevit  ise,  Hekimlik mesleğinin ilk zamanlarında ilk olarak Hemşirelerin yardımlarını gördüğünü  ifade ederek, özveri ile çalışarak Ülkeye hizmet eden Hemşirelerin hemşireler  gününü  kutladı.

Panelde ilk olarak, Sağlık Bilimleri  Fakültesi  Öğretim Üyesi Doç.Dr. Haice Tel,” Biyopsikososyal  Yönleri  ile  Kronik Hastalık ve Hemşirelik”  konulu sunumunu  gerçekleştirdi. Kronik hastalıkların artışındaki nedenler  hakkında  bilgiler  veren Tel, hareketsiz  yaşam  tarzının daha çok  yaygınlaşması ve  toplumların yaşlanmasının  gelecekte ciddi  sağlık sorunları olma özelliğini korumasına neden olacağına  değindi. Kronik hastalıkların nedenlerinden bahseden Doç. Dr. Hatice Tel, sosyoekonomik  politik kültürel faktörler, şehirleşme ve giderek yaşlanan dünya nüfusunun  giderek yaşlandığına  değindi.  Panel daha sonra Üniversitemiz Hastanesi Supervisoru  Müjgan Tosun tarafından “Diyabetli Birey ve Hemşirelik”, Üniversitemiz hemşiresi Kemoterapi Hemşiresi Ayşe Sarı, “Kanserli Birey ve Hemşirelik”,Üniversitemiz Hastanesi kardiyoloji Hemşiresi Gülcan Coşkun “Kalp Hastalığı Olan Birey ve Hemşirelik”,üniversitemiz Hastanesi Hemodiyaliz  Hemşiresi Gülgün Sevimligül  “Hemodiyaliz  Uygulanan Birey ve Hemşirelik” Üniversitemiz Hastanesi SAPD Hemşiresi Necla Şahin  “Periton Diyalizi Uygulanan Birey ve Hemşirelik” Üniversitemiz Hastanesi Nütrisyon Hemşiresi Seher Duman “Kronik Hastalıklarda  Beslenme adlı sunumlarını  gerçekleştirdiler.

Hemşirelik Haftası etkinlikleri 15 mayıs cumartesi günü Cumhuriyet Üniversitesi sosyal tesislerde yapılacak hemşirelik balosu ve 16 Mayıs Pazar günü Cumhuriyet Üniversitesi Yıldız Cafe önünde yapılacak piknik ile devam ediyor.

TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem