Anasayfa İletişim
 
( 29 EKİM – 4 KASIM ) KIZILAY HAFTASI

“Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti” adıyla 11 Haziran 1868 tarihinde kurulan Kızılay, daha sonra 1877′de “Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti”,1923′de “Türkiye Hilali Ahmer Cemiyeti”, 1935′te “Türkiye Kızılay Cemiyeti” ve 1947′de “Türkiye Kızılay Derneği” adını almıştır. Kuruluşa “KIZILAY” adını Gazi Mustafa Kemal Atatürk vermiştir.

Kızılay, her nerede olursa olsun, hiçbir ayrım yapmaksızın ihtiyaç sahibinin yanında olmayı, insanın acısını önlemeyi veya hafifletmeyi amaçlamıştır. İnsan kişiliğine saygı göstererek, insan hayatını, sağlığını korumak, insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu saygıyı, işbirliğini ve sürekli barışı getirmeye uğraşmaktır. Kızılay ihtiyaç anında dayanışmanın, ıstırap anında eşitliğin, savaşın en kızgın anında insanlığın, tarafsızlığın ve barışın simgesidir.

Kızılay’ın, hayati faaliyetlerinin sürdürülebilmesinin en önemli destekçisi kan bağışıdır.

Kızılay Haftası münasebetiyle Hastane Başhekim Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Gökhan ARSLAN, İdari Yönetici Yardımcısı Erdal KARAKAŞ ve Hemşirelik Hizmetleri Yönetici Yardımcısı Şahinder ÇALIŞKAN, Türk Kızılay’ı Sivas Şube Başkanı Mustafa SARILAR’ ı makamında Ziyaret etti. Kızılay’ın hizmetlerinde kan bağışının önemi üzerinde duruldu. Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi ve Türk Kızılay’ı Sivas Şube Başkanlığı ile Aralık ayı içinde kan bağışı planlandı. Kan bağışında bulunmak isteyen personel ve öğrencilerimize tarih ve yer ayrıca duyurulacaktır


TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem