Anasayfa İletişim
 
Hastanemiz Endokrinoloji Bölümünde 14 Kasım Dünya Diyabet günü etkinliği gerçekleştirildi.

 14 kasım dünya diyabet günü sebebiyle fakültemiz endokrinoloji ve metabolizma bölümünde Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Gülhan Duman önderliğinde diyabet Hemşiremiz Zehra Çelik'in sunumuyla hasta ve hasta yakınlarına Diyabet hastalığı tanı,tedavi ve takipleri ile ilgili bilgi verildi. hastaların bu konuyla ilgili soruları cevaplandı. sunum sonunda hastalarımıza uygun ara öğünlerden oluşan ikramlıklar sunuldu. 

halen endokrinoloji ve Metabolizma Bölümünde tek hekim Yrd.Doç.Dr. Gülhan Duman Diyabet ile ilgili olarak şunları söyledi:

Günümüzde salgın bir hastalık gibi hızla yayılan ve toplum sağlığını tehtid eden Diyabet (şeker hastalığı) kronik bir hasatlıktır. Erken tanı ve uygun tedavi ile komplikasyon gelişmeden normal hayatın idamesi mümkün iken geç kalınması durumunda ciddi komplikasyonlarla madden ve manen yıkıcı sonuçlarla karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple diyabeti hasatlık gibi görmeyen toplumumuzda bu konunun farkındalığının arttırılması ve risk altında olan vatandaşlarımıza uygun peryotlarla diyabet açısından tarama yapılıp erken tanı ve tedavi sağlanması hayati önem taşımaktadır. 

Ailesinde şeker hastağı  bulunanların, kilolu insanların, tansiyon, kolesterol ve kalp hastalığı gibi hasatlıkları olan hastalarla çok su içme çok idrara çıkma, kilo kaybı, kilo artışı , bulanık görme , yara ve enfeksiyonların geç iyileşmesi olan insanların mutlaka ilk olarak açlık kan şekeri ölçümü yaptırmaları gerekmektedir.  erken yakalandığında diyet, egzersiz ve ağızdan ilaçlarla kontrolü mümkün olabilen bu hastalık geç kalındığında böbrek yetmezliğ, körlük, kalp krizi, ayak yaraları, ayak kaybı gibi maddi ve manevi külfeti ağır bir takım komplikasyonlar yaparak hem kişiye hem de ülkeye ciddi zararlar vermektedir. 

Şeker hasatlığı tanısı almış olan bireyler en az 3-6 ay aralarla kan ve idrar tetkiki ilr değerlendirilmeli ve 3 aylık HbA1c oranları %6,5 'u geçmeyecek şekilde tedavisi düzenlenmelidir. Çünkü  HbA1c'deki her %1'lik artış gözde, böbrekte, kalpte beyinde ve vücudun birçok yerinde bulunan kılcal damarların hasarlanması ve tıkanması ile sonuçlanan mikrovasküler komplikasyonlara sebep olur. Dolayısıyle kan şekerinin belli aralıklarda olması hedeflenir ve bu hedeflerin haplarla tutmadığı durumlarda insülin tedavisinin başlanması konusunda geç kalınmamalıdır. 

Hastaların peryodik olarak göz dibi incelemesi, böbrek muayenesi, nöropati değerlendirmesi ve ayak muayeneleri yapılmalıdır

Bölümüzde başta diyabet olmak  tüm endokrinolojik hastalıkların tanı ve tedavisi yapılabilmektedir. Polkliniğimizde halen 2 asistan, 1 diyabet hemşiresi bir endokrinoloji uzmanı ve tam teşekküllü endokrinoloji servisi olarak görev yapmaktayız.
TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem