Anasayfa İletişim
 
12 Kasım 2017 Dünya Zatürre günü ile ilgili Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Doç.Dr. Sulhattin ARSLAN'ın mesajı.

Tüm dünyada hekim başvurularının, tedavi giderlerinin, iş-okul günü kayıplarının ve ölümlerin önemli bir kısmından sorumludur. Günümüzde antibiyotiklerin yaygın kullanılmasına ve etkin bağışıklama politikalarına bağlı olarak enfeksiyon hastalıklarından ölümler giderek azalmakta iken, Pnömoniler, halen yüksek ölüm nedenidir. Pnömoni, İngiltere ve ABD’de ölüm nedenleri arasında 6. sırayı; enfeksiyonlara bağlı ölümler arasında ise 1.Sırayı almaktadır. Ülkemizde gerçekleştirilen değişik çalışmalarda, pnömoniye bağlı ölümlerin, hastalığın ağırlığı ile ilişkili olarak %1 ile %60 arasında değiştiği, özellikle ağır pnömonilerde ölümlerin belirgin yüksek olduğu (%10.3-60) gösterilmiştir.

Hastalık erken teşhis edilirse tedavisi kolay olur. Bunun için özelikle öksürük, ateş, üşüme, titreme, balgam çıkarma özelikle koyu yapışkan balgam çıkarma öyküsü olanlar mutlaka bir hekime özelikle de Göğüs Hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekmektedir. Burada doktor arkadaşların yapacağı muayeneye bağlı olarak belki film isteyebilir. Birkaç basit kan tahlilinden sonra teşhis konulur. Tedavisi erken dönemde basittir. Hastaneye yatmadan da ayaktan tedavi edilebilir. Ancak gecikmişse ve hastalık ağırlaşmışsa yatarak tedavi etmek gerekir.

Pnömoniye yakalanmamak için bazı tedbirler almak gerekir. Özelikle sonbahar ve kış dönemlerinde giyeceklerimize dikkat etmek, gripli bireylerle mümkün olduğunca teması kesmek, özelikle bol vitaminli meyve sebze gibi besinleri tüketmek gerekir. Bazı özelikli bireyler mutlaka grip aşısı ve zatürre aşısı yapmaları gerekir. Grip aşısı Eylül, Ekim, Kasım aylarında yapılır. Özelikle 65 yaş ve üzeri olanlar, KOAH, bronşektazi, astım, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı olanlar ya da vücut savunma sistemi düşük olanlar grip aşısını yaptırmaları gerekmektedir.

 

                                                                                            Doç.Dr. Sulhattin ARSLAN

                                                                                        Göğüs Hastalıkları Anabilimdalı 

TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem