Anasayfa İletişim
 
17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü ile ilgili Göğüs Hastalıkları Anabilimdalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.Serdar BERK'in mesajı

 ‘17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü’

Akciğer dokusundaki bazı hücrelerin kontrolsüz çoğaldığı bir hastalık olan akciğer kanseri pek çok insanı ve onların ailelerini etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Bu kontrolsüz çoğalan hücreler zamanla çevre doku ve organlara hatta vücudun daha uzak organlarına yayılarak (metastaz) hastanın hayatını tehlikeye sokabilmektedir.

Sigara kullanımı akciğer kanserinin gelişmesine neden olan en önemli risk faktörüdür. Ülkemizde ve dünyada tütün mamullerinin kullanımının fazla olması hastalığın da dünya genelinde yaygın görülmesine neden olmaktadır. Öyle ki tüm dünyada kanser türleri arasında, erkeklerde en sık ölüme neden olan birinci, kadınlarda ise ikinci kanser türüdür. Sigara dışında puro, pipo, nargile kullanımı ve pasif içicilik de akciğer kanserine yol açmaktadır. Sivas’ın kırsal bölgelerinde, özellikle Yıldızeli ilçesinin bazı köylerinde aktoprakla sıvanmış kerpiç evlerin sıvasında bulunan asbest lifleri de hem akciğer zarı hem de akciğer kanserine neden olmaktadır.

Akciğer kanseri sinsi seyirli olup hastalık ilerleyinceye kadar belirti oluşturmayabilir. Bununla birlikte haftalarca süren öksürük, kanlı balgam çıkarma, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı gibi yakınmalar en sık görülen belirtilerdir. Hastalığın teşhis sürecinde röntgen, tomografi, pozitron emisyon tomografi-bilgisayarlı tomografi (PET-BT) gibi yöntemlerle kanserli alan belirlenerek buradan bronkoskopi ve diğer başka yöntemlerle biyopsi alınarak teşhis kesinleştirilir.

Akciğer kanserinin tedavisinde başlıca cerrahi, kemoterapi, radyoterapi gibi yöntemler kullanılmaktadır. Tedavi başarısındaki en önemli unsur erken teşhis olduğundan yukarıda belirtilen yakınmaları olanların en kısa zamanda doktora başvurmaları, başta sigara ve diğer tütün mamulleri olmak üzere kanser yapıcı etmenlerden uzak durmaları, meyve ve sebzelerden zengin sağlıklı beslenmeleri gerekmektedir.

TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem