Anasayfa İletişim
 
17 KASIM DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ KUTLAMASI

 17 KASIM DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ KUTLAMASI

 

37. gebelik haftasından önce gerçekleşen doğumlar erken doğum olarak adlandırılır ve bu şekilde doğan bebekler ‘prematüre bebek’ olarak nitelendirilirler. Ülkemizde doğan her on bebekten biri prematüre olarak dünyaya gelmektedir, prematürite ise  yenidoğan ölümlerinin en önemli nedenlerinden birisidir.

Çoğul gebelikler, anne, bebek ve  plasenta ile ilgili problemler, enfeksiyonlar erken doğuma neden olabilmektedir. Vaktinden önce doğan bebekler, organ gelişimi tamamlanmadan dünyaya geldiklerinden bir çok problemle karşılaşırlar. Özellikle 32 hafta ve altında doğan bebekler başta olmak üzere erken doğan bu bebeklerde   akciğerleri iyi gelişmediği için solunum sıkıntısı, beyin damarları ince yapıda olduğu için beyin kanaması, kalpte damar açıklığı ve kalp yetmezliği, tansiyon düşüklüğü, kan şekerinin düşüklüğü, uzun süre beslenememe, vücut  ısısını koruyamama, enfeksiyon, kansızlık, görme sorunları, barsak enfeksiyonu gibi birçok sorun gelişebilmektedir. Doğum haftası küçüldükçe organ fonksiyonlarının tamamlanmamış olması nedeniyle bebeğin hayati riski artmaktadır. Bu nedenle prematüre bebeklerin doğumlarından itibaren takip ve bakımları titizlikle yapılmalıdır. Bu bebekler yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde, uzman ellerde takip edilmelidir. Doğru bakım ve komplikasyonların azalması ile, bu bebeklerin çoğu büyüme ve gelişme olarak zamanında doğan akranlarını  yakalamakta ve normal bir hayat sürmektedirler.

2008 yılından beri tüm dünyada 17 Kasım ‘Dünya Prematüre Günü’ olarak kutlanmaktadır. Bu anlamlı günde amaç;  yaşama tutunmaya çalışan bu kahraman bebeklerin ve ailelerinin sorunlarını paylaşmak ve toplumda prematüre bebekler ile ilgili farkındalığı arttırmaktır. Ben de prematüre bebeklerimizin, ailelerinin, onlara emek verip sağlıklı şekilde yaşamalarına yardımcı olan tüm hekim, hemşire ve sağlık personeli arkadaşlarımızın gününü kutluyorum.

Erken doğum sebeplerini azaltmak ve toplumun bilinçlenmesini sağlamak için biz  hekimlere önemli görevler düşmektedir. Ülke genelinde yenidoğan yoğun bakım ünitelerinin altyapı ve personel eğitiminin güçlendirilmesi; neonatolog sayısının artması ile prematüre bebeklerin bakım şartları daha da iyileşecek, yaşam şansları artacak, yaşayan bebeklerin yaşam kalitesi yükselecektir.

Prematüre bebeklerimizin büyüyüp hayatlarına tamamen sağlıklı devam ettiklerini görmek biz hekimler ve hemşirelerimiz için büyük bir mutluluk kaynağıdır.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                          
TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem