Anasayfa İletişim
 
DÜNYA BÖBREK GÜNÜ

 Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferhan CANDAN’ın Dünya Böbrek Günü nedeniyle yaptığı açıklama: 

                                                      DÜNYA BÖBREK GÜNÜ

 Böbrek sağlığı ve hastalıkları konusunda toplum bilincini artırmak, erken saptanmasının önemini vurgulamak ve kronik böbrek hastalığının insan sağlığı  üzerindeki ağır yükü hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla tüm dünyada her yıl mart ayının ikinci perşembesi Dünya Böbrek Günü olarak kutlanmaktadır.

Böbreklerin Görevi Ve Böbrekleri Korumanın Önemi

Kronik böbrek hastalığının olumsuz sonuçlarını engellemenin en etkin yolu hastalığın tedavisinden çok önlenmesine dayalı olmalıdır.

-Tuzun azaltılması,
- Sağlıklı Beslenme ve ideal vücut ağırlığının korunması,
- Düzenli egzersiz yapılması,
- Yeterli su içilmesi,
- Sigara ve aşırı alkol tüketiminden kaçınılması,
- Düzenli sağlık kontrollerinin yaptırılması,
- Gelişi güzel ilaç kullanılmaması,
- Kişisel temizliğe dikkat edilmesi,
- İdrarın uzun süre tutulmaması gerekmektedir.

   Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları, obezite, ileri yaş ve ailede böbrek hastalığı olan kişiler böbrek hastalığı için yüksek risk altındadır. Birçok hastalıkta olduğu gibi böbrek hastalıklarının bazılarında da hayat tarzının değiştirilmesi kişiyi hastalıklardan korumaya yardımcıdır. Son yıllarda çeşitli hastalıkların tedavilerinde kullanılmasına rağbet edilen ancak üzerinde yeterince bilimsel deneyim olmayan bitkisel kökenli kürlerin hekim bilgisi dışında yaygın kullanıldığı gözlenmektedir. Bu tarz kürlerin başta böbrek ve karaciğer olmak üzere zehirlenme etkisi yapabileceği akut böbrek yetmezliği hatta sürekli diyaliz tedavisi gerektiren kronik böbrek yetmezliğine yol açabildiği bilinmektedir. Bu durumlarla karşılaşmamak için hekim önerisi dışında ilaç kullanmamanın yanı sıra aktarlardan temin edilen bitkisel kürlerin de yine hekim bilgisi ve kontrolü dahilinde kullanılması gerekmektedir. Gelecek nesillerimiz için herkesin el birliği içerisinde böbrek hastalıklarından korunması için çalışması gerekmektedir.

                                                                    Prof. Dr. Ferhan CANDAN

                                                                Nefroloji Bilim Dalı Başkanı

TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem