Anasayfa İletişim
 
21 Mart 1973; Ölümünün 45. Yıl Dönümünde Ünlü Ozanımız Aşık Veysel’i Rahmetle Anıyoruz.

 21 Mart 1973; Ölümünün 45. Yıl Dönümünde Ünlü Ozanımız Aşık Veysel’i Rahmetle Anıyoruz.

“Dostlar beni hatırlasın” diyen Aşık Veysel ŞATIROĞLUNU unutmadık.

25 Ekim 1894 tarihinde Sivas’ın Şarkışla ilçesinde doğdu. Veysel Şatıroğlu, hep Aşık Veysel lakabıyla anıldı. Türk halk ozanlarının önemli ve son temsilcilerindendir. Şarkışla’nın Sivrialan köyünde doğan ozan, çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Geçirdiği çiçek hastalığı nedeniyle 7 yaşında, sol gözünü kaybeden Aşık Veysel, geçirdiği talihsiz bir kaza sebebiyle de sağ gözünü kaybetti.

Gözleri görmeyen Veysel’e babası zaman geçirmesi için bir saz aldı. Veysel önce başka ozanların eserlerini sazı ile söyledi. Ardından kendi eserlerini yazmaya başladı. Ahmet Kutsi Tecer tarafından 1933 yılında keşfedilerek Türk edebiyatındaki yerini aldı.

Aşık edebiyatının son önemli temsilcisi olan ozan, Köy Enstitüleri’nde saz hocalığı yaptı. Sade dil ve lirik bir söyleyişle şiirlerini icra eden Veysel’in eserlerinde hayatın tüm renklerini görebilirsiniz. Eserlerinde hüzün ile sevinç; iyimserlik ile umutsuzluk birlikte yer alır. Eserleri birçok ünlü isim tarafından da icra edilmiştir.

Aşık Veysel eserlerinde yalın bir Türkçe tercih etmiştir. Dili ustalıkla kullanmıştır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. 21 Mart 1973 tarihinde akciğer kanseri sonucunda vefat etti. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlanmıştır.

Ruhu şad olsun.

TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem