Anasayfa İletişim
 
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN.

 Türk Milletinin iradesi ile 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır. Böylece  Türk Halkı Egemenliğini ilân etmiştir


Atatürk,
23 Nisan 1924′te “23 Nisan” gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. 23 Nisan 1929’da ise Atatürk, bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. UNESCO, 1979’u Çocuk Yılı ilan etmiştir. Türkiye Radyo televizyon Kurumu da TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatarak, bayramı uluslararası seviyeye taşımıştır. Her sene Ulusal Egemenlik ve çocuk Bayramına 23 Nisan’da dünyanın çeşitli ülkelerinden; ortalama olarak; kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan çocuklar da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir. Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.

 

1933 yılında Atatürk’le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği halen devam etmektedir. Çocuklar, kısa süreliğine Cumhurbaşkanı, Başbakan ve devlet kurumlarının başındaki diğer üst düzey memurların yerine geçmektedir.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Çocuklara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisan’ları çocuklara armağan etmiştir. Gurur dolu tarihimizin sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin geleceğini emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.

MİLLETİMİZİN VE BÜTÜN ÇOCUKLARIN 23 NİSAN ULUSAL EĞEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMINI KUTLUYORUM.

 

 

                                                                Prof.Dr. Ahmet YILMAZ

                                                                         Başhekim


TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem