Anasayfa İletişim
 
GÖĞÜS HASTALIKLARI ANABİLİM DALI ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. SULHATTİN ARSLAN’IN 1 MAYIS DÜNYA ASTIM GÜNÜ MÜNASEBETİYLE ASTIM HASTALIĞI İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI

 1 MAYIS DÜNYA ASTIM GÜNÜ

Astım Hastalığı

Astım mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle akciğer hava yollarında daralmaya neden olan kronik bir akciğer hastalığıdır. Hastalık ataklar halinde seyreder. Hastalık kendini tekrarlayan nefes darlığı, öksürük, hırıltı/hışıltı sesi gibi belirtilerle gösterir. Görülme sıklığı yıllar içinde giderek artmakta ve dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astımlı hasta olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde yaklaşık erişkinlerde % 7-8, çocuklarda %12-13 oranında görülmektedir.

Astım kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Uygun ilaç tedavisiyle astımlılar iş ve okul dâhil günlük yaşamlarında herhangi bir kısıtlanma olmadan hayatlarına devam edebilirler. Astım ilaçları daha az yan etki ile direk hava yollarında istenen tedavi edici etkiyi oluşturması için genellikle soluk alma yolu ile kullanılan ilaçlardır. Hekimler astım hastaların günlük işlerini yapabilmesi, seyahate gidebilmesi, hobileri ile uğraşması, kısaca yaşamın içinde yer almalarını hedeflemektedir. Astımlı hastalar doktorlarının önerisinde dikkate alarak yürüyebilirler, koşabilirler, yüzebilirler. Özellikle çocukluk yaş grubunda düzenli sporun hastalığın seyrine olumlu katkıları olmaktadır.

Astımlı hastaların doktor söylemedikçe özel bir diyet yapmalarına gerek yoktur. Ülkemizde astımlı hastaların %10’undan fazlasının halen sigara içmekte olduğu ve %30-40’nın obez olduğu bildirilmiştir. Astımlı hastalarda sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir.

Yapılan araştırmalarda hastaların ilaçlarını doktorunun önerdiği şekilde kullanmasının, sigarayı bırakmanın, sağlıklı ve dengeli beslenmenin, düzenli egzersiz yapmanın, solunan ortam havasını temiz tutmanın astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir.

 

                               

                                     GÖĞÜS HASTALIKLARI ANABİLİM DALI ÖĞRETİM ÜYESİ

                                                         DOÇ. DR. SULHATTİN ARSLAN

TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem