Anasayfa İletişim
 
17 MAYIS DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ MESAJI

 17 MAYIS DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ

Dünya hipertansiyon günü, her yıl 17 Mayıs’ta hipertansiyona dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için çeşitli etkinliklerin organize edildiği bir gündür.

Çoğunlukla yüksek kan basıncı olarak bilinen hipertansiyon, kan basıncının yükseldiği kronik (süregen) bir hastalıktır. Normal kan basıncı (80-120 mm Hg) üzerindeki değerlere(90-140 mm Hg) hipertansiyon denir. Kan basıncı yüksek olan kişilerin çoğu, yıllarca bunun farkında olmayabilirler. Çoğunlukla herhangi bir semptom görülmez, ancak yüksek kan basıncı tedavi edilmediğinde, tüm vücuttaki atardamarlara ve yaşamsal önemi olan organlara hasar verebilir. Bu nedenle yüksek kan basıncı çoğunlukla “sinsi katil” olarak adlandırılır. Dünya Hipertansiyon Günü, yüksek kan basıncından kaynaklanan önlenebilir hastalıklar olan, inme (felç), kalp ve böbrek hastalıklarına dikkat çekmek ve halkı korunma, tanı ve tedavi konusunda bilgilendirmek amacıyla organize edilmektedir.

Hipertansiyon, dünyada her yıl; 7.6 milyon kişinin ölümüne, 90 milyon kişinin maluliyetine yol açmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre ülkemizde her dört ölümden birinin nedeni HT’dir. Dolaysıyla HT’yi erken tanımak ve tedavi etmek çok önem arz etmektedir.

Hipertansiyondan Korunmak İçin Öneriler;

> İdeal ağırlığınızı koruyun,

> Düzenli fiziksel aktivite yapın,

> Sigara içmeyin,

> Beslenmenize dikkat edin,

> Tuz ve sodyum alımını kısıtlayın

> Stresden mümkün olduğunca uzak durum,

> Düzenli olarak sağlık kontrollerinizi yaptırın.

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileklerimle...

 

                                       

 

                                                               Prof.Dr. Ahmet YILMAZ

                                                                       Başhekim

TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem