Anasayfa İletişim
 
30 MAYIS DÜNYA MS GÜNÜ

 Merkezi sinir sisteminin travmalardan sonra en sık özürlülüğe yol açan hastalığı Multıpl Skleroz (MS) dur. Hastalık sinir hücrelerini saran miyelin kılıfa karşı, bireylerin kendi bağışıklık sistemlerinin saldırması sonucu oluşur. Normalde var olmayan bu enflamatuar yanıta genetik yatkınlık dışında enfeksiyonlar, D vitamini eksikliği, UV ışınlarından az yararlanma, sigara kullanımı gibi etkenler neden olabilmektedir.

Özellikle genç erişkinlerde ve kadınlarda daha sıkdır. Görme bozukluğu, taraf güçsüzlüğü, uyuşukluk, denge kaybı gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Nörolojik muayene ve gerekli laboratuvar teknikler tanı için gereklidir.

Teşhis sonrası unutulmaması gereken önemli noktalar, her bireyin MS’inin o kişiye özgü olduğu ve tercih edilecek tedavilerin, uygulamaların başarısının hasta ve hekimin karşılıklı uyumu, diyaloğu ile artacağı gerçeğidir. Ayrıca belirtmek gerekir ki özellikle son yıllarda hastalığa karşı geliştirilen tedavi seçenekleri özürlülüğün hiç gelişmemesini, geciktirilmesini ya da azaltılmasını sağlayabilen son derece önemli adımlardır.

Her yıl Mayıs ayı son Çarşamba gününün, Dünya MS günü olarak anılması fırsatıyla MS’DE ZAMANINDA TANI, ZAMANINDA UYGUN TEDAVİ VE EN ÖNEMLİSİ HASTA HEKİM UYUMU diyerek sağlıklı günler diliyoruz.

 

 

               

                                             CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ

                                     SAĞ. HİZ. UYG. VE ARAŞ. HASTANESİ

                                             NÖROLOJİ ANABİLİM DALI

                                                     MS POLİKLİNİĞİ


TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem