Anasayfa İletişim
 
21 Eylül Dünya Alzheimer Günü hakkında Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Ertuğrul BOLAYIR'ın açıklaması

 21 EYLÜL DÜNYA  ALZHEİMER GÜNÜ

 

İlk kez 1950 de Alzheimer tarafından tanımlandı. kriterlere göre Hafıza bozukluğu kognitif fonksiyon bozukluıkları,toplumsal ve mesleki uyum bozulması bulguların yavaş ve süreklilik göstermesi, bu fonksiyonlara yol açan santral sinir sistemi hastalığın ve sistemik hastalıkların olmayışı. Görülme sıklığı yaşlılıklar birlikte artar ( ostalama 100.000/100) 

 

Tanıda klinik nöroloji muayenesi , anamnez, rutin tetkikler, beyin CT / MNI , EEG önemli yer tutmaktadır. 

Demansta kullanılan ilaçlar; Donepezil, Galantamin, Rivastigmin, Memantin

Alzheimer hastalığında koruyucu yöntemler ; Bu hastalığın gelişiminde çok sayıda risk faktörü tanımlanmıştır.  Bunların bazıları değiştirilemez iken bir kısmı modifiye edilebilir faktörlerdir. En önemli risk faktörü yaş ve ApoE genotipi olmakla birlikte yaş, cindiyet ve genetik değiştirilemez risk faktörleridir. Modifiye edilebilir risk faktörlerinin yönetimi bu hastalığın ilerlemesinde kısmen geciktirici öneme sahip olabilirler.

Bunlar yaşam tarzı ve aktivitenin varlığı, kognitif uğraşlar, eğitim rezervi, vasküler risk faktörlerinde korunma ( antihipertansif tedavi, Diyet modifikasyonu omega-3 yağ asitleri kullanımı, Akdeniz diyeti antilipit düzenleyici ilaçlar stoninler , vitamin desteği antioksidan vitaminler, B6,B12 , folat vitamini) ayrıca bu hastalıkla karışabilen bir durum  vede bu hastalıklar birlikte olma olasılığı hastalığın klinik tablosunu olumsuz etkileyebilecek depresyonuda takip ve tedavi edilmesi demansta kazanmadan önemli bir faktör olduğunu göstermektedir.

 

 

                                                   Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

                                                         Prof. Dr. Ertuğrul BOLAYIR

 

 

TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem