Anasayfa İletişim
 
11 Ekim Dünya Görme Günü ile ilğili Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Haydar ERDOĞAN'ın mesajı

 World Sight Day 2018- Dünya Görme Günü

 

        Görmek eylemi en temel fiziksel ihtiyaçlardan olması yanında dünya ile kurulan bağın sağlamlığı ve dünyayı hissetmenin en yoğun halini bize yaşatan duyumuzdur. Bu kompleks ve hala aydınlatılamamış bir çok  yönü bulunan duyumun kaybı ciddi morbidite sebepleri arasındadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre 2018 yılı itibari ile Dünya üzerinde 36 milyon kişi legal kör, 217 milyon kişi ise Orta veya ciddi görme bozukluğuna sahiptir.Yine dünya üzerinde 124 milyon insanın düzeltilmemiş refraksiyon kusuru ve 65 milyon insanın ise kataraktı var. Görme engelli bireylerin % 89'u düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşıyor. Aslında bu veriler bize gösteriyor ki göz ve görme problemleri ciddi ve yaygın bir halk sağlığı problemidir.

Bilimsel verilerin biraz dışına çıkarsak görmek eylemi insan ruhu ve sanat anlayışı için de temel taşlardan. Ünlü ressam Van Gogh’un  “Yıldızları ve göklerdeki sonsuzluğu farkedin. O zaman hayat neredeyse büyülü gözüküyor” demekle anlatmak istediği de bu olsa gerek. Ya da “Kırmızı ve yeşille korkunç insan tutkularını anlatmaya çalıştım ” derken renklerin ve görmenin gücünü bize hissettiriyor.

11 Ekim Dünya Görme Günü… Biz göz hekimleri olarak insanların görme kalitesine pozitif katkı yapabileceğimiz ve dünyayı daha iyi görmelerini  sağlayabileceğimiz bir yıl olmasını umuyoruz.

 

 

 

                                                                             Göz Hastalıkları Anabilim Dalı    

TÜM HABER ve ETKİNLİKLER
  Tasarım ve Kodlama:C.Ü.Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem