x
x

BÖLÜMLER

Anasayfa BÖLÜMLER Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı

 • Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı

  Genel Tanıtım

  Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi 1973 tarihinde kurulmuş olup; Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalında 1992 tarihinden beri açık kalp ameliyatları yapılmaktadır. Daha sonra Cumhuriyet Üniversitesi yerleşke içerisinde yer alan Kalp Merkezine geçilmiş olup; 2008 Yılı Eylül ayından günümüze ameliyatlara burada devam edilmektedir. Merkezimiz Kalp Damar Cerrahisi ve Kardiyoloji Kliniği’nden oluşmaktadır. 6500 m2 kapalı alanda, 4 katlı olarak inşa edilen hastanemizde, 7’si VIP, 10’u özel olmak üzere toplam 30 yatak kapasitesiyle hizmet vermektedir. Hastanın her pozisyonuna uygun ayarlanabilir yataklar, acil çağrı sistemi, televizyon, telefon, duşa kabin ve wc ile hasta memnuniyeti ön planda tutulmuştur. Merkezimizde, hasta bilgilerinin takip edildiği ve kaydedildiği, istenildiği zaman elektronik ortamda bilgilerine ulaşımı sağlayan Network sistemi mevcuttur. Modern tıbbi cihazlarla donatılmış 2 ameliyathanesiyle aynı anda 2 açık kalp ameliyatı yapılabilmektedir. Merkezimizde yapılan ameliyatlar Dünya standartlarındadır ve uluslar arası kalite kontrol uzmanlarınca denetlenmektedir. Cumhuriyet Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Birimi, kalp hastalıkları ve damar hastalıklarının cerrahi tedavisinde dünya standartlarında da hizmet vermektedir. Merkezimizde Damar ve Lenf laboratuvarı ve tıbbi kütüphane bulunmaktadır. Birimimiz kendi alanlarında da yurtiçi ve yurt dışında ileri düzeyde eğitim görmüş deneyimli cerrah kadrosuna sahiptir. Kalp ve damar rahatsızlığı olan birçok bireyin hastalığının farkında olmadan günlük yaşantılarına devam ettikleri bilinmektedir. Koroner kalp hastalıkları için ana risk faktörleri; sigara ve alkol kullanımı, diabet (şeker hastalıkları), stres, yüksek tansiyon, bilinçsiz beslenme, hareketsiz yaşam tarzıdır. Kalp merkezimizde eğitim hemşiresi tarafından ana risk faktörleri konusunda hastalarımızı bilgilendirmek, kalp krizi geçirme riskini aza indirmek, ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak için hasta ve yakınlarına taburculuk ve rehabilitasyon eğitimi düzenli olarak verilmektedir. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri  Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Merkezi’nde her türlü teşhis, koruyucu tedavi ve ameliyatlar yapılmaktadır.

 • Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı

  Genel Anabilim Dalı Başkanının Mesajı

 • Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı

  Doç.Dr.
  FATİH ADA

  Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı

  Doç.Dr.
  VURAL POLAT

  Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı

  Dr.Öğr. Üyesi
  HASAN BAŞÇİL

  Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı
 • Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı

  Diğer Rehabilitasyon Programları

  Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ünitesinde farklı durumları nedeni ile hareketi kısıtlanmış ve egzersiz kapasitesi azalmış bireylerde hastalığı açısından risk oluşturmayacak egzersiz düzeyinin belirlenmesi, egzersiz kapasitesinin ölçülmesi ve egzersiz reçetesinin düzenlenmesi gibi hizmetler verilmektedir. Bu programa dahil edilebilecek bazı hastalıklar aşağıda yer almaktadır:

  1. Romatizmal hastalıklar; osteoartrit (kireçlenme), romatoid artrit, ankilozan spondilit ve diğer iltihaplı romatizmal hastalıklar, fibromiyalji sendromu, bel ağrısı vb.

  2. Nörolojik hastalıklar; hemipleji (inme), omurilik hasarı, parkinson vb.

  3. Obezite (şişmanlık)

  4. Kolesterol yüksekliği

  5. Diabetes mellitus (şeker hastalığı)

  Hastalar üniteye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzman hekimi tarafından değerlendirildikten sonra kabul edilmektedir. Ünitemiz 4 yatak kapasitesine sahip ve aynı zamanda ayaktan hizmet veren bir birimdir. Ünitede kardiyovasküler hastalığı bulunan bireyler 30 seans süren egzersiz programına alınmaktadır. Klinikte çoğunlukla hastalara koşu bandı, dikey bisiklet, yatay bisiklet ve üst kol ergometrisi gibi dayanıklılık (aerobik) egzersizleri, kontrendikasyonu bulunmayan hastalarda direnç egzersizleri, solunum egzersizleri, gevşeme egzersizleri ve denge-koordinasyon egzersizleri uygulanmaktadır. Klinikte hastalara fiziksel aktiviteyle ilgili programa başlarken ve programı bitirirken fiziksel aktiviteye yönelik eğitim verilmektedir. Her test yapıldığında durum değerlendirilip, duruma göre eğitim tekrarlanmaktadır. Eğitimin içeriğinde egzersiz yaparken dikkat edilecek kurallar ve fonksiyonel kapasiteye göre yapılabilecek egzersizler ve bu egzersizlerin nasıl yapılacağı bulunmaktadır. Hastanın seansları süresince de gerekli görüldüğü takdirde önceden planlanarak hastalığı, hastalığına uyum, beslenme, stresle baş etme, ilaç kullanımı gibi eğitimler mümkünse

   

 • Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı

 • Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı

 • Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı

  Adres Tarifi : Hastanemiz şehir merkezine yaklaşık 5 kilometre mesafede bulunmaktadır. Toplu taşımanın yanı sıra, özel araçlar ile gelen hastalarımız için de yeterli park alanımız bulunmaktadır.

 • Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı

  Dünyada her yıl yaklaşık 15 milyon kişinin kalp-damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde ise 25 milyon koroner kalp hastası bulunmakta ve bu hastaların yılda 150 bini hayatını kaybetmektedir.

  Kalp ve damar rahatsızlığı olan bir çok bireyin hastalığının farkında olmadan günlük yaşantılarına devam ettikleri bilinmektedir. Koroner kalp hastalıkları için ana risk faktörleri, sigara, diabet (şeker hastalıkları),  alkol kullanımı, yüksek tansiyon, bilinçsiz beslenme, hareketsiz yaşam tarzıdır.

  Kalp-damar hastalıklarının önemli belirtileri; göğüste sıkışma ve baskı, kola, boyuna veya çeneye doğru yayılan ağrı hissi, bacaklarda özellikle de ayak bileklerinde şişme, az miktarda hareketle nefes darlığı çekme, çabuk yorulma, soğuk terleme ve çarpıntı şikayetleri şeklinde görülür. Bu tür belirtileri olan kişiler kalp-damar bölümüne başvurabilirler.