x
x

HASTANELER

Anasayfa HASTANELER Tüp Bebek Tedavi Merkezi

 • Tüp Bebek Tedavi Merkezi

  Genel Tanıtım

  ÜREMEYE YARDIMCI TEDAVİ MERKEZİMİZ HAKKINDA 

   Sivas Cumhuriyet Üniversitesi  Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi olarak, çocuk sahibi olmak isteyenler için en son bilimsel gelişmeler ve en son teknolojik yöntemler kullanılmaktadır. 2015 yılında hizmete girmiş olan merkezimizde bütün gayretimizle şu ana kadar yüzlerce hastaya tedavi hizmeti verilmiştir. 

  SUNULAN HİZMETLER: 

  POLİKLİNİK HİZMETLERİ: (0346 258 05 00) 

  • ÜYTM, Randevu sistemi ile çalışmaktadır. Randevuları sekreterlik vermektedir. (muayene ve spermiyogram) . 

  • Kabul edilen her hastaya ÜYTM İnfertilite değerlendirme formu doldurularak dosya numarası verilmektedir. 

  • Dosyası hazırlanan her hasta, siklusun 2-3. gününde İnfertilite polikliniklerinde muayenesi yapılmaktadır. 

  • Tedavi planı belirlenen hastaların; eğitimleri infertilite hemşireleri tarafından verilmektedir. 

     POLİKLİNİKTE YAPILAN İŞLEMLER: 

  • Hasta muaynesi (jinekolik ve Ultrasanografi) 

             Pap smear: Smear testi rahim ağzını (serviks) değerlendirmek ve hem enfeksiyonlar hem de kanser- kanser öncüsü durumlar açısından kontrol etmek için kadınlara yapılan özel bir rahim ağzı tarama testidir. 

  • Servikal kültür: Rahim ağzından steril bir çubuğa sürüntü alınmasıdır.  

  • Ovulasyon indüksiyonu: Yumurtalıkların ilaçlarla uyarılarak yumurta oluşumunun kontrollü olarak arttırılması için yapılan işlemlerdir. 

  • IUI (Aşılama) :Kadında bir veya iki yumurtalık kanalı açık ise uygulanabilir. Yumurtlama bozukluğu veya erkeğin sperminin zayıf olduğu durumlarda uygulanır. Kadının yumurtlamasını  artırıcı ilaçlar verilir ve  tam yumurtlama gününde erkeğin spermi alınıp güzel bir işlemden geçirilip yoğunlaştırılır ve ince bir katater yardımıyla, sperm, rahmin içine ve yumurtalık kanalının ağzına doğru yaklaştırılarak bırakılır.  Bu şekilde hem yumurta, hem sperm güçlendirilmiş olur ve spermle yumurtanın buluşacağı mesafe de kısaltıldığı için, döllenme ve gebelik şansı artar. 

  • Ivf hasta takibi: 

  • Gebelik takibi (tedavi sonrası gebelikler): 

  AMELİYATHANE HİZMETLERİ 

  • Hasta yatışı yapıldıktan sonra kabulü yapılır. 

  • Preop hazırlığı yapılır. 

  • OPU (Yumurta Toplama) 

  • ET (Embriyo Transferi) 

  • TESE – TESA (Testiküler Sperm Exisyonu / Aspirasyonu) 

  • Postop takibi yapılır. 

  • Hastalara işlem sonrası eğitimi verilerek, 

  • Aynı gün taburculuğu yapılır. 

  AMELİYAHANE DE YAPILAN İŞLEMLER: 

  • OPU: Yumurtaların toplanması (OPU) Yumurta toplama işlemlerinin hemen hemen tamamı vajinal yoldan yapılan ultrasonografi yardımıyla (transvajinal ultrasonografi) gerçekleştirilir. Transvajinal uygulamada yumurtalıklar, vajene yerleştirilen bir ultrasonografi probu ile görüntülenir. Vajen duvarından geçerek yumurtalığa doğru ilerletilen bir iğne aracılığı ile buradaki folliküllerin içindeki sıvı aspire edilir. Bu sıvı ile birlikte gelen yumurta mikroskop altında bulunarak toplanır. Bu işlem genelde 10 dakikadan daha kısa sürer. 
    
   EMBRİYO TRANSFERİ: en son aşama gelişen embriyoların rahim içine yerleştirilmesi yani "embriyo transferi" işlemidir. 

  • TESE-TESA: Bazı erkeklerde, doğuştan, testisten üretilen sperm dışarı çıkamamaktadır. Bu durum, yapılan hormonal ve ultrason muayeneleri ile tespit edilir ve tüp bebek esnasında hastanın yumurtaları toplandıktan sonra, genel veya lokal anestezi altında, testislerden iğneyle ( TESA) veya testis ameliyatla açılarak ( TESE ) içinden testis dokusu alınır. Bu şekilde elde edilen spermlerle döllenme gerçekleştirilir. TESE yapıldığı zaman, mevcut testis dokusunun bir kısmının, dondurularak, gelecekte de kullanılması mümkündür. 

   
  EMBRİYOLOJİ LABORATUVARI HİZMETLERİ: 

   

  ICSI (MİKROENJEKSİYON) : Intracytoplasmic sperm enjeksiyonunun baş harflerinden oluşmuştur. Kadında yumurtalar toplandıktan sonra, erkek spermlerinin en iyileri seçilerek, teker teker bir sperm, bir yumurtanın içine enjekte edilir. Ve bu anlamda, bir şekilde zorla döllenme sağlanır. Bu işlemde döllenme başarısı, klasik tüp bebek / IVF işleminden daha yüksek olduğu için, artık kliniğimizde, sadece mikroenjeksiyon yapılmaktadır. 

   

  VİTRİFİKASYON (DONDURMA): İnsan gamet, yumurta dokuları (kadın over, erkek testis) ve embriyolarının dondurularak saklanmasıdır. 

               LAZERLE YARDIMCI YUVARLAMA (Assisted Hatching):Bazı embriyoların dış kabukları çok kalın olduğu için, embriyo hücreleri zarın dışına çıkamamakta ve rahim zarıyla iletişime geçememektedir. Embriyoyu çevreleyen zar, belli yerlerinden lazerle küçük delikler açılıp inceltilir ve embriyo bu şekilde rahme konur. Bu durumda bu tarz embriyoların gebelik şansı artmaktadır. 

   

  ANDROLOJİ LABORATUVARI HİZMETLERİ 

  SpermiyogramSemen analizi; ejakülasyon (meninin/semenin dışarı atılması/boşalma) sırasında penisten gelen sıvı ve içeriğinin miktar ve kalite yönünden değerlendirilmesi işlemidir. 

   

  Tüp bebekte uygulanan enjeksiyon ilaçlarının nasıl uygulanacağını bilmiyorum, ne yapmalıyım? 


  Biz enjeksiyonlarınızın kendiniz tarafından veya eşiniz tarafından size uygulanmasını tercih ediyoruz. Genelde cilt altı enjeksiyon şeklinde kullanılan ilaçların uygulamasını öğrenmek kısa sürede mümkündür. Bu işlemi yapmak istemiyorsanız bile nasıl yapıldığını bilmeniz size bu işlemi uygulayacak kişileri kontrol etmeniz açısından önemlidir. Tüp bebek işleminde kullanacağınız ilaçlar size ayrıntılı bir şekilde anlatılacaktır. 

   
  Yumurta toplama işlemi (OPU) ne kadar zaman alır? 

   

  Opu işleminin ne kadar süreceği yumurtalıklardaki follikül sayısı ile ilişkilidir. Fakat ortalama 15-30 dakika sürdüğü söylenebilir. İşlem öncesi hazırlıklar ve işlem sonrasındaki dinlenme periyodunu da gözeterek minimum 3 saatinizi bu işleme ayırmanızı öneririz. 

  Yumurta toplama ağrılı bir işlem midir?  

  Opu (yumurta toplama) işlemi , hiçbir ilaç kullanılmadan da yapılabilen çok ağrılı olmayan bir işlemdir. Hastalar anestezi doktoru tarafından uyutulmaktadırlar. 

   
  Yumurta toplama işlemi sonrasında kendimi nasıl hissedeceğim? 

  Anestezik ilaçlarının etkisi ile uyku hali olabilir. Karında rahatsızlık hissi de olabilmektedir. Yumurta toplama işlemi sonrası eğitim verilmektedir. 

   

  Tüp bebek tedavisi (ivf) için toplanan her yumurtada döllenme olur mu? 

  Ortalama döllenme oranı %65 olarak gerçekleşmektedir. Bazı çiftlerde daha yüksek oranda döllenme gerçekleşirken, nadiren de maalesef hiç döllenme olmamaktadır. 

  OPU sonrası spermler ne şekilde alınabiliyor? 

  Yumurtalar vajinal ultrasonun eşliğinde ince bir iğne ile yumurtalıklara basit bir şekilde girilerek alınıyor (OPU işlemi).   Yumurtalar toplandıktan sonra olgun olanlar saptanıyor ve bunlara dölleme işlemi uygulanıyor. 

  Menisinde sperm olan erkelerden sperm mastürbasyon yolu ile elde edilir. Menisinde sperm olmayan erkeklerde ise testis içinden ameliyat ile spermlerin aranması ve bulunursa alınması gerekir. 

  Azospermik olarak tabir edilen bu hasta grubunda ortalama sperm bulunma şansı % 50 civarındadır. Eğer azospermi tıkanıklığa bağlı ise kesin olarak sperm alınabilir. 

  Embriyolar ne zaman dondurulur? 

  Döllenme gününden altıncı güne kadar IVF ekibinin uygun göreceği herhangi bir günde dondurulabilirler. 
   
  Dondurulan embriyolar ne kadar saklanabilir? 

  Kimse bu sorunun kesin cevabını bilemez.  Ancak ülkemizdeki kanunlar bu süreyi üç yıl ile sınırlandırmıştır. Bu sürede hatta çok daha uzun sürelerde saklamanın da başarılı olduğunu biliyoruz. 
   
  Embriyo Transferimden sonra arta kalan tüm embriyolar dondurulacak mı? 

  Tüm embriyolar her zaman istenen gelişmeyi gösteremezler. Dondurma işlemi için hepsinin gelişiminin ve görünümünün beklenen düzeyde olması gerekir. Embriyo transferi gününden önce dondurulmuş embriyonuz varsa transfer işlemi sırasında bilgilendirilmeniz gerekir. 

  Araba kullanmak, yürümek, işe gitmek gibi normal aktivitelerime ne zaman başlayabilirim? 


  Transferden iki gün sonra normal aktivitelerinize dönebilirsiniz. Eğer işiniz çok stresli ve yorucu ise bu konuyu doktorunuzla konuşmanızı öneririz. 

  Transfer sonrasında ne kadar istirahat etmeliyim? 

  Bir yatakta rahat ettiğiniz pozisyonda uzanabilir, bir sandalyede oturabilirsiniz. Tuvalet ve benzeri durumlar dışında bir-iki gün boyunca istirahat etmeniz yeterlidir. Şehir dışında oturuyorsanız yola çıkmadan bir gün istirahat etmenizi tavsiye ederiz. 

  Transferden sonra ne zaman banyo yapabilirim? 

  Transferden bir gün sonra ılık bir duş alabilirsiniz. Sıcak banyodan kaçınmanız tavsiye edilir. 

  Hangi durumlarda tedavi başarısız kabul edilip iptal edilebilir? 

  http://www.jinekolognet.com/pictures/bullet2.gifYumurtalıkların cevabı yetersiz olabilir ve tedaviniz yumurta toplama işleminden önce iptal edilebilir. 

 • Tüp Bebek Tedavi Merkezi

  Genel Anabilim Dalı Başkanının Mesajı

 • Tüp Bebek Tedavi Merkezi

  Prof.Dr.
  AYŞE GONCA YENİCESU

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı
 • Tüp Bebek Tedavi Merkezi

 • Tüp Bebek Tedavi Merkezi

 • Tüp Bebek Tedavi Merkezi

 • Tüp Bebek Tedavi Merkezi

  Adres Tarifi : Hastanemiz şehir merkezine yaklaşık 5 kilometre mesafede bulunmaktadır. Toplu taşımanın yanı sıra, özel araçlar ile gelen hastalarımız için de yeterli park alanımız bulunmaktadır.

 • Tüp Bebek Tedavi Merkezi