x
x

BÖLÜMLER

Anasayfa BÖLÜMLER Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı

 • Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı

  Genel Tanıtım

  Endokrin sistem iç salgı bezlerinde oluşan bir sistemdir. Başlıca iç salgı bezlerimiz beyinde hipotalamus, hipofiz, pineal, boyunda tiroid, paratiroid, karında pankreas, böbrek üstü bezleri, yumurtalıklar ( kadında over, erkekte testistir) dır. İç salgı bezleri hormon dediğimiz maddeleri yapar ve kan dolaşımına verirler. Hormonlar insanların büyümesi, gelişmesi, üreme, metabolizma, vücuttaki birçok dengenin sağlanmasında sorumludur.

  Endokrinoloji ve metabolizma bilim dalı iç hastalıkları bilim dalının bir üst uzmanlık alanıdır. Endokrinologlar Tıp Fakültesinden sonra İç Hastalıkları eğitimini aldıktan sonra 3 ya da 4 yılda Endokrinoloji ve Metabolizma yan dalında eğitim görerek Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı ünvanını alırlar. Endokrinologlar hormon dengesizliği ve buna bağlı ortaya çıkan problemlere tanı koymak ve tedavi vermek için eğitim almışlardır. Endokrin hastalıklar toplumda sık görülen hastalıklardır. Diyabetes mellitus, guatr, hipotiroidi, hipertiroidi, kıllanma, çocuk sahibi olamama, menstrüasyon bozuklukları, obezite, osteoporoz, osteomalazi gibi metabolik kemik hastalıkları, büyüme geriliği, akromegali, Cushing sendromu gibi hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenmektedir.

 • Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı

  Genel Anabilim Dalı Başkanının Mesajı

 • Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı

  Doç.Dr.
  BARIŞ SARIAKÇALI

  İç Hastalıkları Anabilim Dalı
 • Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı

  Bilim Dalı Başkanı Dr.Öğretim Görevlisi Gülhan Duman, Dr.Öğretim Görevlisi Barış Sarıakçalı olmak üzere Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümünde 2 öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. Polikliniğimizde 2 Dahiliye asistanı ve iki öğretim görevlisi polkliniği bulunmaktadır. Ayrıca bir diyabet hemşire odası, dinamik endokrin testlerin yapıldığı bir işlem odası ve tiroid nodül biyopsisi yapılan biyopsi odası bulunmaktadır.

  Bölümümüzde tiroid nodülü olan hastalarımıza ultrasonografi eşliğinde ince iğne aspirasyon biyopsisi öğretim üyeleri tarafından yapılmaktadır.

  Diyabetik hastanın tedavisinde en önemli basamak eğitimdir. Diyabet eğitimi, hastalık hakkında bilgilendirme, hastalığa bağlı ani ortaya çıkan bozukluklara (kan şekeri ani düşmesi veya çok yüksek şeker seviyelerine bağlı komalar) veya sonraki yıllarda çıkabilecek diyabetin göz, böbrek gibi bozukluklarına, diyabetik hastanın ayak bakımına yönelik çeşitli konularda yapılmaktadır. Bilim dalımızda takip edilen tüm diyabetik hastalara, diyabet ve insülin eğitimi diyabet hemşiremiz Zehra Çelik tarafından poliklinikte veya servislerinde yatak başında verilmektedir.

  Tüm hasta ve hasta yakınlarına açık olan diyabet ve obezite ile ilgili eğitim programları yapılmaktadır. Bu eğitim toplantıları için polklinikte bulunan toplantı salonu kullanılmaktadır. Toplantılara endokrinoloji uzmanı ve eğitim hemşiresi, diyetisyen yanı sıra göz hekimi, diş hekimi, fizyoterapist, ve yeme davranışı bozukluğu ile ilgilenen eğitimli bir psikolog katılmaktadır. Program akışı bölüm dalı sekreterinden veya bölümdeki duvar afişlerinden öğrenilebilir. Toplantılara katılım ücretsizdir.

  Glukoz kontrolu iyi olmayan özellikle tip 1 diyabetik hastalarla, gebe diyabetiklere, böbrek transplantasyonu sonrası gereksinimi olan diyabetik hastalara insulin infüzyon pompası takılmakta, pompa eğitimi verilmekte ve takip edilmektedir. Pompanın amacı, kan şekerlerinin sağlıklı kişilerdekine benzer değerlerde gitmesini sağlamaktır. Bunun için hastanın pompa eğitimi yanı sıra ciddi bir diyet eğitimi (karbohidrat sayımı gibi) alması ve pompayı kullanabilir duruma gelmesi gerekir.

  Bilim dalımızda yeni kurulan multidisipliner bir konseyle morbid obez hastaların değerlendirilmesi dikkatli bir şekilde yapılmakta ve cerrahi ve medikal tedavi için uygun vakalar bu şekilde karar verilerek takip edilmektedir.

  Ayrıca Tiroid kanserlerin multidisipliner olarak izlenip karar altına alındığı endokrinoloji-nükleer tıp- cerrahi- onkoloji konseyine düzenli olarak katılınmakta ve katkı sunulmaktadır.

 • Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı

 • Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı

 • Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı

  Adres Tarifi : Hastanemiz şehir merkezine yaklaşık 5 kilometre mesafede bulunmaktadır. Toplu taşımanın yanı sıra, özel araçlar ile gelen hastalarımız için de yeterli park alanımız bulunmaktadır.

 • Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı