x
x

BÖLÜMLER

Anasayfa BÖLÜMLER Tüp Bebek Tedavi Merkezi

 • Tüp Bebek Tedavi Merkezi

  Genel Tanıtım

  Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma  Hastanesi Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi olarak, çocuk sahibi olmak isteyenler için en son bilimsel gelişmeler ve en son teknolojik yöntemler kullanılmaktadır. 2015 yılında hizmete girmiş olan merkezimizde bütün gayretimizle şu ana kadar yüzlerce hastaya tedavi hizmeti verilmiştir. 

 • Tüp Bebek Tedavi Merkezi

  Genel Anabilim Dalı Başkanının Mesajı

 • Tüp Bebek Tedavi Merkezi

  Prof.Dr.
  AYŞE GONCA YENİCESU

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı

  Doç.Dr.
  SAVAŞ KARAKUŞ

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı
 • Tüp Bebek Tedavi Merkezi

  • Hasta yatışı yapıldıktan sonra kabulü yapılır. 
  • Preop hazırlığı yapılır. 
  • OPU (Yumurta Toplama) 
  • ET (Embriyo Transferi) 
  • TESE – TESA (Testiküler Sperm Exisyonu / Aspirasyonu) 
  • Postop takibi yapılır. 
  • Hastalara işlem sonrası eğitimi verilerek, 
  • Aynı gün taburculuğu yapılır. 
  • OPU: Yumurtaların toplanması (OPU) Yumurta toplama işlemlerinin hemen hemen tamamı vajinal yoldan yapılan ultrasonografi yardımıyla (transvajinal ultrasonografi) gerçekleştirilir. Transvajinal uygulamada yumurtalıklar, vajene yerleştirilen bir ultrasonografi probu ile görüntülenir. Vajen duvarından geçerek yumurtalığa doğru ilerletilen bir iğne aracılığı ile buradaki folliküllerin içindeki sıvı aspire edilir. Bu sıvı ile birlikte gelen yumurta mikroskop altında bulunarak toplanır. Bu işlem genelde 10 dakikadan daha kısa sürer. 
    
   EMBRİYO TRANSFERİ:  en son aşama gelişen embriyoların rahim içine yerleştirilmesi yani "embriyo transferi" işlemidir.  
  • TESE-TESA: Bazı erkeklerde, doğuştan, testisten üretilen sperm dışarı çıkamamaktadır. Bu durum, yapılan hormonal ve ultrason muayeneleri ile tespit edilir ve tüp bebek esnasında hastanın yumurtaları toplandıktan sonra, genel veya lokal anestezi altında, testislerden iğneyle ( TESA) veya testis ameliyatla açılarak ( TESE ) içinden testis dokusu alınır. Bu şekilde elde edilen spermlerle döllenme gerçekleştirilir. TESE yapıldığı zaman, mevcut testis dokusunun bir kısmının, dondurularak, gelecekte de kullanılması mümkündür. 

  Spermiyogram, Semen analizi; ejakülasyon (meninin/semenin dışarı atılması/boşalma) sırasında penisten gelen sıvı ve içeriğinin miktar ve kalite yönünden değerlendirilmesi işlemidir. 

  ICSI (MİKROENJEKSİYON) : Intracytoplasmic sperm enjeksiyonunun baş harflerinden oluşmuştur. Kadında yumurtalar toplandıktan sonra, erkek spermlerinin en iyileri seçilerek, teker teker bir sperm, bir yumurtanın içine enjekte edilir. Ve bu anlamda, bir şekilde zorla döllenme sağlanır. Bu işlemde döllenme başarısı, klasik tüp bebek / IVF işleminden daha yüksek olduğu için, artık kliniğimizde, sadece mikroenjeksiyon yapılmaktadır. 

   

  VİTRİFİKASYON (DONDURMA): İnsan gamet, yumurta dokuları (kadın over, erkek testis) ve embriyolarının dondurularak saklanmasıdır. 

               LAZERLE YARDIMCI YUVARLAMA (Assisted Hatching):Bazı embriyoların dış kabukları çok kalın olduğu için, embriyo hücreleri zarın dışına çıkamamakta ve rahim zarıyla iletişime geçememektedir. Embriyoyu çevreleyen zar, belli yerlerinden lazerle küçük delikler açılıp inceltilir ve embriyo bu şekilde rahme konur. Bu durumda bu tarz embriyoların gebelik şansı artmaktadır. 

  • ÜYTM, Randevu sistemi ile çalışmaktadır. Randevuları sekreterlik vermektedir. (muayene ve spermiyogram) . 
  • Kabul edilen her hastaya ÜYTM İnfertilite değerlendirme formu doldurularak dosya numarası verilmektedir. 
  • Dosyası hazırlanan her hasta, siklusun 2-3. gününde İnfertilite polikliniklerinde muayenesi yapılmaktadır. 
  • Tedavi planı belirlenen hastaların; eğitimleri infertilite hemşireleri tarafından verilmektedir. 
  • Hasta muaynesi (jinekolik ve Ultrasanografi) 
  • Pap smear: Smear testi rahim ağzını (serviks) değerlendirmek ve hem enfeksiyonlar hem de kanser- kanser öncüsü durumlar açısından kontrol etmek için kadınlara yapılan özel bir rahim ağzı tarama testidir. 

  • Servikal kültür: Rahim ağzından steril bir çubuğa sürüntü alınmasıdır.  
  • Ovulasyon indüksiyonu: Yumurtalıkların ilaçlarla uyarılarak yumurta oluşumunun kontrollü olarak arttırılması için yapılan işlemlerdir. 
  • IUI (Aşılama) :Kadında bir veya iki yumurtalık kanalı açık ise uygulanabilir. Yumurtlama bozukluğu veya erkeğin sperminin zayıf olduğu durumlarda uygulanır. Kadının yumurtlamasını  artırıcı ilaçlar verilir ve  tam yumurtlama gününde erkeğin spermi alınıp güzel bir işlemden geçirilip yoğunlaştırılır ve ince bir katater yardımıyla, sperm, rahmin içine ve yumurtalık kanalının ağzına doğru yaklaştırılarak bırakılır.  Bu şekilde hem yumurta, hem sperm güçlendirilmiş olur ve spermle yumurtanın buluşacağı mesafe de kısaltıldığı için, döllenme ve gebelik şansı artar. 
  • Ivf hasta takibi: 
  • Gebelik takibi (tedavi sonrası gebelikler): 

 • Tüp Bebek Tedavi Merkezi

 • Tüp Bebek Tedavi Merkezi

 • Tüp Bebek Tedavi Merkezi

  Adres Tarifi : Hastanemiz şehir merkezine yaklaşık 5 kilometre mesafede bulunmaktadır. Toplu taşımanın yanı sıra, özel araçlar ile gelen hastalarımız için de yeterli park alanımız bulunmaktadır.

 • Tüp Bebek Tedavi Merkezi

  SIKÇA SORULAN SORULAR: 

  Tüp bebekte uygulanan enjeksiyon ilaçlarının nasıl uygulanacağını bilmiyorum, ne yapmalıyım? 


  Biz enjeksiyonlarınızın kendiniz tarafından veya eşiniz tarafından size uygulanmasını tercih ediyoruz. Genelde cilt altı enjeksiyon şeklinde kullanılan ilaçların uygulamasını öğrenmek kısa sürede mümkündür. Bu işlemi yapmak istemiyorsanız bile nasıl yapıldığını bilmeniz size bu işlemi uygulayacak kişileri kontrol etmeniz açısından önemlidir. Tüp bebek işleminde kullanacağınız ilaçlar size ayrıntılı bir şekilde anlatılacaktır. 

   
  Yumurta toplama işlemi (OPU) ne kadar zaman alır? 

   

  Opu işleminin ne kadar süreceği yumurtalıklardaki follikül sayısı ile ilişkilidir. Fakat ortalama 15-30 dakika sürdüğü söylenebilir. İşlem öncesi hazırlıklar ve işlem sonrasındaki dinlenme periyodunu da gözeterek minimum 3 saatinizi bu işleme ayırmanızı öneririz. 

  Yumurta toplama ağrılı bir işlem midir?  

  Opu (yumurta toplama) işlemi , hiçbir ilaç kullanılmadan da yapılabilen çok ağrılı olmayan bir işlemdir. Hastalar anestezi doktoru tarafından uyutulmaktadırlar. 

   
  Yumurta toplama işlemi sonrasında kendimi nasıl hissedeceğim?  

  Anestezik ilaçlarının etkisi ile uyku hali olabilir. Karında rahatsızlık hissi de olabilmektedir. Yumurta toplama işlemi sonrası eğitim verilmektedir. 

   

  Tüp bebek tedavisi (ivf) için toplanan her yumurtada döllenme olur mu? 

  Ortalama döllenme oranı %65 olarak gerçekleşmektedir. Bazı çiftlerde daha yüksek oranda döllenme gerçekleşirken, nadiren de maalesef hiç döllenme olmamaktadır. 

  OPU sonrası spermler ne şekilde alınabiliyor? 

  Yumurtalar vajinal ultrasonun eşliğinde ince bir iğne ile yumurtalıklara basit bir şekilde girilerek alınıyor (OPU işlemi).   Yumurtalar toplandıktan sonra olgun olanlar saptanıyor ve bunlara dölleme işlemi uygulanıyor. 

  Menisinde sperm olan erkelerden sperm mastürbasyon yolu ile elde edilir. Menisinde sperm olmayan erkeklerde ise testis içinden ameliyat ile spermlerin aranması ve bulunursa alınması gerekir. 

  Azospermik olarak tabir edilen bu hasta grubunda ortalama sperm bulunma şansı % 50 civarındadır. Eğer azospermi tıkanıklığa bağlı ise kesin olarak sperm alınabilir. 

  Embriyolar ne zaman dondurulur? 

  Döllenme gününden altıncı güne kadar IVF ekibinin uygun göreceği herhangi bir günde dondurulabilirler. 
   
  Dondurulan embriyolar ne kadar saklanabilir?  

  Kimse bu sorunun kesin cevabını bilemez.  Ancak ülkemizdeki kanunlar bu süreyi üç yıl ile sınırlandırmıştır. Bu sürede hatta çok daha uzun sürelerde saklamanın da başarılı olduğunu biliyoruz. 
   
  Embriyo Transferimden sonra arta kalan tüm embriyolar dondurulacak mı? 

  Tüm embriyolar her zaman istenen gelişmeyi gösteremezler. Dondurma işlemi için hepsinin gelişiminin ve görünümünün beklenen düzeyde olması gerekir. Embriyo transferi gününden önce dondurulmuş embriyonuz varsa transfer işlemi sırasında bilgilendirilmeniz gerekir. 

  Araba kullanmak, yürümek, işe gitmek gibi normal aktivitelerime ne zaman başlayabilirim?  


  Transferden iki gün sonra normal aktivitelerinize dönebilirsiniz. Eğer işiniz çok stresli ve yorucu ise bu konuyu doktorunuzla konuşmanızı öneririz. 

  Transfer sonrasında ne kadar istirahat etmeliyim?  

  Bir yatakta rahat ettiğiniz pozisyonda uzanabilir, bir sandalyede oturabilirsiniz. Tuvalet ve benzeri durumlar dışında bir-iki gün boyunca istirahat etmeniz yeterlidir. Şehir dışında oturuyorsanız yola çıkmadan bir gün istirahat etmenizi tavsiye ederiz. 

  Transferden sonra ne zaman banyo yapabilirim?  

  Transferden bir gün sonra ılık bir duş alabilirsiniz. Sıcak banyodan kaçınmanız tavsiye edilir. 

  Hangi durumlarda tedavi başarısız kabul edilip iptal edilebilir? 

  Yumurtalıkların cevabı yetersiz olabilir ve tedaviniz yumurta toplama işleminden önce iptal edilebilir. 
  Yumurtalıklar içinde gelişmiş folikül olmasına rağmen içinden yumurta çıkmayabilir. Bu durumun iki temel edeni vardır. Foliküllerin içinde yumurta olmayabilir (boş folikül sendromu). Bu durum hastaların %1’inden daha azında görülür. 

   
  Diğer durumda ise folliküller yumurta toplama işleminden önce zamansız olarak çatlayabilir. Bu durum ise uygulanan stimülasyon protokolüne bağlı olarak hastaların %2-5’inde görülür. Bu durumda da toplanan yumurtalar boş çıkacaktır. 

  Yumurtalar döllenmeyebilir. Bu durum mikroenjeksiyon çağında son derece nadirdir.  Ancak hastaların %2-5’inde anormal yumurtalara bağlı olarak döllenme gerçekleşmeyebilir. (Fertilization failure) 
  Döllenen yumurtalar bölünmeyebilir. Bu durum da son derece nadirdir ve genelde yumurta bozukluğuna bağlıdır. 
  Azospermik erkekte ameliyat ile sperm bulunamayabilir. Böyle bir durumda tedavi yumurta toplama işleminden önce iptal edilir. 

  PGD yapılan olgularda normal bir embryo bulunamayabilir. Böyle birdurumda embryo transferi yapılmaz.   
   
  Tup bebek tedavisinin uzun dönemde yan etkileri var mıdır?  

  Yumurtalıkların uyarılmasının meme ve yumurtalık kanserinde risk artışına neden olabileceği ileri sürülmekle birlikte bu durum henüz kanıtlanmamıştır. İnfertilitenin kendisi her iki kanser türü için de risk faktörü olduğundan; bazı araştırmalarda gözlenen risk artışının tedaviden mi yoksa infertiliteden mi kaynaklandığı bilinmemektedir. 

  Bu konudaki çalışmalar ve uzun süreli izlemler halen devam etmektedir. IVF tedavisi alan ve gebe kalamayan kadınların normal yıllık jinekolojik kontrollerini ve mamografilerini (yaşına göre) ihmal etmemeleri önerilir. 

  Yumurtalık kanserleri riskinin; ailesinde yumurtalık kanseri öyküsü olanlar ile endüstriyel toplumlarda yaşayan kadınlarda daha fazla olduğu; gebelik, emzirme ve doğum kontrol hapı kullanımının ise bu riski azalttığı bilinmektedir. 

  Başarısız bir denemeden sonra ne kadar ara vermek gerekiyor? 

  İkinci deneme için 1 ay ara vermek yeterlidir.  Daha uzun ara verilmesi ile daha kısa ara verilmesi arasında tedavinin basarisi arasında fark yok.  Önemli olan çiftin psikolojisi ve maddi durumu. Kendi hazır hisseden çiftler için fazla ara verilmeden denemeler tekrarlanabilir.  İlk üç deneme için gebelik şansı aşağı yukarı aynı kaldığı halde daha sonrasında bu oran düşüyor. 

  Tup bebekle gebe kalan kişilerin gebelikleri normal gebelere göre daha mı risklidir? 

  Tüp Bebek ile gebe kalmış bir kadının erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bir bebek sahibi olma riskleri daha yüksektir.  Ayrıca bazı özel durumlarda (erkeğin azospermik olması gibi) genetik anormalliklerde de az da olsa bir artış görülüyor. 

  Kök hücreden sperm elde edilebiliyor mu?  Böyle bir uygulama var mı? 

  Kök hücreden henüz sperm elde edilemiyor. Olgunlaşmamış sperm hücrelerinin laboratuvarda olgunlaştırılması ile gebelik elde edilmesine çok çalışıldı ancak bu yöntemle dünyada çok az sayıda gebelik elde edildi ve bu nedenle de terk edildi. 

  Halen azospermik hastalara microenjeksiyon uygulaması için  alınan testis biopsileri içinde olgun bir sperm hücresi veya en azından kuyruk oluşturmaya başlamış "spermatid"lere gereksinim var. 
   
  Bir tüp bebek merkezinin başarısı nasıl ölçülür ve neye bağlı olarak değişir? 

  Tüp bebek merkezlerinin başarısını ölçen pek çok istatistiki kriter vardır. Bunlardan en sık kullanılanı "transfer sonrası gebelik yüzdesi" ile "eve bebek götürme oranı" dır.  Eve bebek götürme oranı, tüp bebek sonrası gelişen gebeliklerden sonra eve götürülen canlı ve sağlıklı bebek oranını ifade eder.  Başarıyı ifade eden belki de en önemli orandır.