x
x

DUYURUAKREDİTE OLAN TIP FAKÜLTEMİZE, AKREDİTASYON BELGESİ TESLİM EDİLDİ

Türkiye'de Akredite olan toplam 20 fakülte arasında yerini alan Üniversitemizde Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu (U.T.E.A.K) tarafından Cumhuriyet Üniversitesi (C.Ü.) Tıp Fakültesi'ne verilen Akreditasyon Belgesi törenle teslim alındı. Akredite belgesi ile Tıp Fakültemiz, tıp eğitiminin kalitesini belirleyen standartları yakalayarak, ulusal ve uluslararası arenada fakültemizin yetkinliği belirlendi.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi tarafından "Belge Takdim Töreni ve Kanıta Dayalı Tıp ve Tıp Eğitimi Konulu" konferans düzenlendi.

Kültür Merkezi'nde gerçekleşen törene Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık, (T.E.P.D.A.D) Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek, Üniversitemiz Eski Rektörleri Prof. Dr. Mahir Tevruz, Prof. Dr. Mehmet Bakır, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Erkul, Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, Prof. Dr. Okay Bulut, fakülte dekanları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

T.E.P.D.A.D Başkanı Prof. Dr. Sayek'e ve ekibine teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Bulut ise Tıp Fakültesi öğretim üyesi sayısı, öğrenci sayısı ve genel yapısından bahsederek, "Bugün Tıp Fakültemizin alacağı Akreditasyon Belgesi, tıp eğitimimizin ülkemiz ölçütlerine gör yeterli ve nitelikli bir düzeyde olduğunun göstergesidir. Tıp Fakültemizin bu düzeye erişmesinin en önemli etkeni şüphesiz öğretim üyelerimizin ve kurulduğu günden buyana büyük özveriyle çalışan ve üstün çaba gösteren dekanlarımızındır. Öğrencilerimiz bizleri motive etmeselerdi öğrenme azimleri ve istekleriyle bize çok nitelikli eğitim vermek zorundasınız demeselerdi, bu süreci yaşamazdık. Huzurlarınızda akademik personelimiz başta olmak üzere öğrencilerimize teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

U.T.E.A.K Değerlendirme Koordinatörü Üniversitemiz Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Sezer ise 'Akreditasyon Belgesi' gelişim sürecinden bahsederek, "Tıp Fakültesi'nde tüm paydaşların, öğretim üyelerimizin ve öğrencilerimizin akreditasyon eğitimleri sağlandı. Sürekli bilgilendirici hale kavuşturuldu. Dekan ve dekan yardımcıları fiilen akreditasyon çalışmaları içerisinde yer aldılar. Bu anlamda Üniversitemiz Rektör ve Rektör yardımcıları bu süreçte her alanda desteklediler. Ben emeği geçen herkese teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

Asistan doktor Mehmet Alptekin Acar ise "80'in üzerinde tıp fakültesi olan ülkemizde akredite olmuş sayılı fakülte arasında artık Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde bulunmaktadır. Yani fakültemizde tıp eğitiminin kalitesini belirleyen standartlar sağlanmış, ulusal ve uluslar arası arenada fakültemizin yetkinliği belirlenmiştir" şeklinde konuştu.

T.E.P.D.A.D Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek, belge takdim töreni öncesinde konuşma yaparak "Akreditasyon önceden belirlenmiş ve kabul edilmiş kriterler, standartlar ve yollarla eğitim kurumları ve programlarının niteliğinin dış değerlendirme sürecidir” dedi.

Eşyetkilendirmenin yararları hakkında bilgiler veren Başkan Prof. Dr. Sayek "Güvenilir bilgi ışığında eğitimin niteliğinin doğrulanması kurumun kazandığı prestij ve onur. Eğitim kurumu tarafından verilen diplomaların ulusal ve uluslararası denkliğinin kabul edilmesi, belirli dönemlerde iyileştirme kültürü kazanılması ve kurumların derecelendirilmesi. Bu güne kadar 20 tıp fakültesi (22 program) tam akreditasyon almıştır. 2013'te 3 tıp fakültesi akreditasyon için başvurmuştur. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi 2012 döneminde Tıp Eğitimi Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneğine yaptığı başvuru sonrası öz değerlendirme raporunun değerlendirilmesinden sonra önce Aralık 2012 ve sonra Haziran 2013'te ziyaret edilmiş ve ilk ziyaret sonunda koşullu akreditasyon verilmiştir” şeklinde konuştu.

T.E.P.D.A.D Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek, Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Okay Bulut'a Akreditasyon Belgesi'ni takdim etti.

Rektör Prof. Dr. Kocacık ise Tıp Fakültesi'nde dekanlık görevi yapan Prof. Dr. Mahir Tevruz, Prof. Dr. Tansel Ünsaldı, Prof. Dr. Yener Gültekin, Prof. Dr. Reyhan Eğilmez, Prof. Dr. Okay Bulut'a plaket takdim etti.

Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Erkul, Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, Prof. Dr. Okay Bulut ise öz değerlendirme kurulu üyelerine teşekkür belgelerini takdim ettiler.

T.E.P.D.A.D Başkanı Prof. Dr. Sayek'in verdiği ''Kanıta Dayalı Tıp ve Tıp Eğitimi Konulu" konferansla son buldu.

fotoğraflar için tıklayınız

http://www.flickr.com/photos/91776436@N03/

Tüm Duyurular